Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Our war - Babeta Rexhepi / Translated by Alfred Kola
Wed Dec 06, 2017 8:24 am nga Agron Shele

» Poezi nga Drita Gera
Wed Dec 06, 2017 8:21 am nga Agron Shele

» Atdheu im / Poezi nga Astrit Bllaca
Wed Dec 06, 2017 7:56 am nga Agron Shele

» Zonder jou / Poezië van Marian Eikelhof
Wed Dec 06, 2017 7:47 am nga Agron Shele

» Dreamer / Poem by Sunita Paul
Wed Dec 06, 2017 7:44 am nga Agron Shele

» Poezi nga Sonja Haxhia
Wed Dec 06, 2017 1:20 am nga Agron Shele

»  The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon
Tue Dec 05, 2017 11:25 pm nga Agron Shele

» E pastaj? / Poezi nga Juljana Mehmeti
Tue Dec 05, 2017 11:21 pm nga Agron Shele

» Constellations - Eliza Segiet / Translated by Artur Komoter
Tue Dec 05, 2017 11:13 pm nga Agron Shele

May 2018
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 53 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri babeta rexhepi

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 750 artikuj v 647 temat
Sondazh

Share | 
 

 “Ëndrra e të sapolindurve“ (Teresinka Pereiera-Presidente IWA)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 45
Location : Albania

MesazhTitulli: “Ëndrra e të sapolindurve“ (Teresinka Pereiera-Presidente IWA)   Tue Jan 10, 2012 7:27 am

“Ëndrra e të sapolindurve“ (Teresinka Pereiera-Presidente IWA)

Nga Paficio Topa


Teresinka Pereiera -Presidente IWA

Në ëndrrën e të sapolindurve poetesha Teresika Pereira na përball me një vlerë të lartë dalluese morale: vdekjen. Ajo na parashtron aspektet më të ndyshme, por ndoshta më pak të njohura. “Vdekja nuk është një e panjohur” Autorja fillon diskutimin me këtë akt deklarimi nxjerr në pah,.... që nuk mund të gjejë harmoni, korrespodencë, dakortësi, megjithëse kërkon që të mos mendojnë se duhet njohur që ajo është një realitet i egër, i ashpër. Teresinka Pereira, pasi i ka dhënë vdekjes këtë pluralitet aspektesh, konkludon, duke u ndalur se: “Vdekja është zoti i jetës“, vetëm kjo ekziston në ëndrrat e porsalindurve.” Lind me ne dhe na shoqëron hap pas hapi dhe na ofron jetën e çdo dite apo pushues (lajmërues për pushim) çdo ditë jete dhe me zërin e saj nga përjetësia apo pafundësia. Vdekja është shoqe besnike e tokës, e fshehur në rreziqe të vogla, të cilat mund të na ndodhin, por një durim të gjatë. Mund të duket absurde apo e pakuptimtë, por vdekja është e vetme gjë e qartë, është e vetmja gjë e pavdekshme, e përjetshme, në ekzistencën tonë të krijuar nga luftërat, variacion apo ngadashuritë iracionale, të cilat i bashkohen terrenit real apo realitetit.

Autorja përshkruan me saktësi apo konkludon se, vdekja është e drejtë e panderuar në të cilën është ajo që thekson se është e vetmja zgjidhje apo ilaç, që nuk mund të kurojë apo të shënojë gjithë të këqiat, apo të gjitha iluzionet. Me këtë të gjithë situatat individualet dhe rrëzohen, vetëm ajo mund të shuajë personalitetin tonë edhe jo, megjithës evdekja është mësuesja ideale që di çfarë do të gjëje… Me këtë ne nuk arrijmë të personifikojmë e të konktretizojmë qëndron si një fjalë e thjeshtë, e pastër që as shkenca moderne s’ia ka arritur ta përcaktojë dhe t’i japë zgjidhje. Për të thënë se nga fundi i lindjes, ne gjendemi apo jemi në krah të këtij fati, që është i tillë i shkruar për të gjithë, pa asnjë dallim. Dyshimisht këto janë konsiderata shumë të thella që, e vendosin ekstremin e ngjarjes poshtë një veshje poliedrike që, për sa kohë duhet të marrë frymë apo të kryejë frymëmarrje, ajo është gjithmonë e fshehur thellë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
“Ëndrra e të sapolindurve“ (Teresinka Pereiera-Presidente IWA)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Il presidente del Kosovo è il boss di un'organizzazione criminale internazionale?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese-
Kërce tek: