Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Our war - Babeta Rexhepi / Translated by Alfred Kola
Wed Dec 06, 2017 8:24 am nga Agron Shele

» Poezi nga Drita Gera
Wed Dec 06, 2017 8:21 am nga Agron Shele

» Atdheu im / Poezi nga Astrit Bllaca
Wed Dec 06, 2017 7:56 am nga Agron Shele

» Zonder jou / Poezië van Marian Eikelhof
Wed Dec 06, 2017 7:47 am nga Agron Shele

» Dreamer / Poem by Sunita Paul
Wed Dec 06, 2017 7:44 am nga Agron Shele

» Poezi nga Sonja Haxhia
Wed Dec 06, 2017 1:20 am nga Agron Shele

»  The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon
Tue Dec 05, 2017 11:25 pm nga Agron Shele

» E pastaj? / Poezi nga Juljana Mehmeti
Tue Dec 05, 2017 11:21 pm nga Agron Shele

» Constellations - Eliza Segiet / Translated by Artur Komoter
Tue Dec 05, 2017 11:13 pm nga Agron Shele

December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 53 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri babeta rexhepi

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 750 artikuj v 647 temat
Sondazh

Share | 
 

 Don’t let me go away / Çmimi Special për Konkursin "Frang Bardhi" - 2014 ( poezi anglisht)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 46
Location : Albania

MesazhTitulli: Don’t let me go away / Çmimi Special për Konkursin "Frang Bardhi" - 2014 ( poezi anglisht)   Tue Dec 30, 2014 7:15 am
Jeta VojkollariÇmimi Special për Konkursin "Frang Bardhi" - 2014 ( poezi anglisht)Don’t let me go away!

In a dream of craziness, I’m going through
I melt in joy and crouch in fear
I’m dreaming of flying over endless oceans
In faraway places, my heart to tear

Dreaming of flying after a hope
My hope is lost, my way is lost
I want to go and I don’t, I don’t
Oh, wake me up from this madness ghost.

But where should I go, escape away
Where should I look for an Albanian word
Where should I find a friend, who can listen
When I speak in vain or tweet like a bird.

But how can I leave my silver-hair mother
Forget a good word or a bitter one
How can I leave a song, that’s unsung
An unfulfilled desire or an undone fun.

Oh, wake me up from this madness, now
Don’t let me leave. I’m begging you, see?
I’ll be forgotten in the world, somewhere
With my heart in pain and never free.


Jeta Vojkollari

Kanada

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Don’t let me go away / Çmimi Special për Konkursin "Frang Bardhi" - 2014 ( poezi anglisht)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» ANILA KATI:Dy poezi
» Agim Xhemali :Partia Enverit
» Monda Korca: Dy poezi "Shperthimi im - dhe - Dashuri ne shi !- Nga -Raimonda Moisiu
» Poezi,Lek Prenga Gjeqi:Loti i nenes
» Poezi për dashurinë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: