Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Our war - Babeta Rexhepi / Translated by Alfred Kola
Wed Dec 06, 2017 8:24 am nga Agron Shele

» Poezi nga Drita Gera
Wed Dec 06, 2017 8:21 am nga Agron Shele

» Atdheu im / Poezi nga Astrit Bllaca
Wed Dec 06, 2017 7:56 am nga Agron Shele

» Zonder jou / Poezië van Marian Eikelhof
Wed Dec 06, 2017 7:47 am nga Agron Shele

» Dreamer / Poem by Sunita Paul
Wed Dec 06, 2017 7:44 am nga Agron Shele

» Poezi nga Sonja Haxhia
Wed Dec 06, 2017 1:20 am nga Agron Shele

»  The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon
Tue Dec 05, 2017 11:25 pm nga Agron Shele

» E pastaj? / Poezi nga Juljana Mehmeti
Tue Dec 05, 2017 11:21 pm nga Agron Shele

» Constellations - Eliza Segiet / Translated by Artur Komoter
Tue Dec 05, 2017 11:13 pm nga Agron Shele

May 2018
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 53 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri babeta rexhepi

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 750 artikuj v 647 temat
Sondazh

Share | 
 

  “Isola del Cielo” Ed U, M.E, 2005 Tito Cauchi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 45
Location : Albania

MesazhTitulli: “Isola del Cielo” Ed U, M.E, 2005 Tito Cauchi   Tue Jan 10, 2012 8:18 am

« POMEZIA NOTIZIE »

“Isola del Cielo” Ed U, M.E, 2005 Tito Cauchi

Ndjej si obligim të shkruaj edhe unë dy fjalë për këtë libër « Ishulli qiellor » i autorit Tito Cauchi, në të cilin unë dhe ai jemi lidhur bashkë nga një miqësi e thellë apo e madhe e në përgjithësi nga e njëjta dashuri për artet. Kam lexuar dhe shijuar me shpirt moralisht çdo njësi të poezisë dhe në secilën e kam gjetur veten. Kam vërejtur në ese dhe te ky mik që më ka lexuar në brendësinë time apo madhështor...... « Ishulli qiellor « është ripërfaqësi në perspektivë, është një shtrëngim i kaltërt me shumë re, si vetë jeta jonë. Dhe mikut nuk mund them tjetër, veçse ka me të vertëtë apo sinqerisht një shpirt xhentil dhe bujar dhe që mundem ta shikoj vetëm me sytë e një gruaje që jetën e ka dëshiruar, falë eksperiencave dhe ajo ka dashur të jetë poete, poete e vogël, e vogël, së cilës i vjen zor të përfundojë. Edhe në poezinë e saj, si në poezinë time ka tendencë apo shprehet qartë dhe fuqishëm zëri i shpresës.

Giovanna Maria Muzzu

Marrë nga revista letrare « POMEZIA NOTIZIE » Nr. Prill 2006

Përktheu nga italishtja Aleksandra Shabani
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
“Isola del Cielo” Ed U, M.E, 2005 Tito Cauchi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Pacolli: Unë do të jem Tito i Kosovës

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese-
Kërce tek: