Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Our war - Babeta Rexhepi / Translated by Alfred Kola
Wed Dec 06, 2017 8:24 am nga Agron Shele

» Poezi nga Drita Gera
Wed Dec 06, 2017 8:21 am nga Agron Shele

» Atdheu im / Poezi nga Astrit Bllaca
Wed Dec 06, 2017 7:56 am nga Agron Shele

» Zonder jou / Poezië van Marian Eikelhof
Wed Dec 06, 2017 7:47 am nga Agron Shele

» Dreamer / Poem by Sunita Paul
Wed Dec 06, 2017 7:44 am nga Agron Shele

» Poezi nga Sonja Haxhia
Wed Dec 06, 2017 1:20 am nga Agron Shele

»  The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon
Tue Dec 05, 2017 11:25 pm nga Agron Shele

» E pastaj? / Poezi nga Juljana Mehmeti
Tue Dec 05, 2017 11:21 pm nga Agron Shele

» Constellations - Eliza Segiet / Translated by Artur Komoter
Tue Dec 05, 2017 11:13 pm nga Agron Shele

June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 53 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri babeta rexhepi

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 750 artikuj v 647 temat
Sondazh

Share | 
 

 TI S`KE GJAK SHQIPTARI / Poezi nga Sabrie Selimaj

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 45
Location : Albania

MesazhTitulli: TI S`KE GJAK SHQIPTARI / Poezi nga Sabrie Selimaj   Sun Jul 05, 2015 3:11 am
Le të ndalim pak frymën, të mbajmë një minutë heshtje për dy të rinjtë Michal Svatos dhe Anna Kosinova dhe të lutemi që shpirti i tyre të ngrihet sa më lart në qiell, që të bashkohet me engjëjt e kësaj toke!

Poezi nga Sabrie Selimaj

TI S`KE GJAK SHQIPTARIVallë ç`gjak pate n`damar,
Qe u ktheve në vrastar!?
Si s`mendove veç një çast,
Shqiptari, s`vet në konak,


Dukagjin të mbuloi gjëma,
Hejjjj kuku,po bërtet nëna
Djalit, djall, po i thërret
E shkul sisen nga rrënja e vet


Kush vallë, gjakun t`helmoi,
Thirrja e djallit të pushtoi,
Po ne jemi shqipëtar,
O i krisur o i vrarë,


Do t`mallkoj toka mëm,
Varri bernd s`ka me t`lën,
Harram sisën ta bën nëna,
Bes e fe s`shkullen, nga rrënja,


Si të bëri dora mavri,
Këpute lulet,nënës në gji
Do t`malloj bjeshk e gur
Fara jote mos bift më kurrë


Pyll pa derra jo nuk ka,
E përgjake tonën Kala
Ligji shpejt të veproj,
Në litarë, kokën ta çoj,


Trurp të madh na solle n`der,
Mallkuar dita që ke ler,
Nder e bes kurr,s`jan lakuar
Buk e krip në sofer shtruar


Të mallkon gur e sokak,
Të mallokn toka me gjak ,
Të mallkon Kombi shqipar,
Pak ke vdekjen me litar .

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
TI S`KE GJAK SHQIPTARI / Poezi nga Sabrie Selimaj
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Naile Zhupani: "KOSOVES" - poezi nga Arshi Pipa
» Poezi dhe parodi humorisrike
» Me rastin e ditlindjes se poetit POEZI NGA IZET ABDYLI
» Adelina Dardha: Poezi " Miqesia"
» Poezi nga Tonin NIKOLLI

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: