Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Our war - Babeta Rexhepi / Translated by Alfred Kola
Wed Dec 06, 2017 8:24 am nga Agron Shele

» Poezi nga Drita Gera
Wed Dec 06, 2017 8:21 am nga Agron Shele

» Atdheu im / Poezi nga Astrit Bllaca
Wed Dec 06, 2017 7:56 am nga Agron Shele

» Zonder jou / Poezië van Marian Eikelhof
Wed Dec 06, 2017 7:47 am nga Agron Shele

» Dreamer / Poem by Sunita Paul
Wed Dec 06, 2017 7:44 am nga Agron Shele

» Poezi nga Sonja Haxhia
Wed Dec 06, 2017 1:20 am nga Agron Shele

»  The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon
Tue Dec 05, 2017 11:25 pm nga Agron Shele

» E pastaj? / Poezi nga Juljana Mehmeti
Tue Dec 05, 2017 11:21 pm nga Agron Shele

» Constellations - Eliza Segiet / Translated by Artur Komoter
Tue Dec 05, 2017 11:13 pm nga Agron Shele

January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 53 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri babeta rexhepi

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 750 artikuj v 647 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Sabrie Selimaj

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
Agron Shele

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 46
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Sabrie Selimaj   Sat Aug 15, 2015 5:26 amPoezi nga Sabrie Selimaj
MENDOHU MIRËKur mendja t`mer peng,
vërtetë,bela e madhe,
jepi vetës një pickim,
kthehu në jetën reale...

Shikon ëndrra sy hapur
qielli të duket ombrell
se më kot,nuk kan thënë
po shikon ëndrra n`diell.

Mendohu njëherë mirë
kuturu nuk ke ku vete
po rrëshkiti fjala pa ndier
vetës tënde i ngrite leqe,

Mekati, është njerzor!
pse i gjykojnë mekatarët
në kët jetë shkallë shkallë
kalojnë vetëm Pashallarët?

Fjala mirë duhet menduar
ajo është molla e sherrit
po të shkau pa peshuar
të shpie n`portën e ferrit

Mendja, gjuhën komandon,
dhe kur fjala të thumbon
gjuha e gjatë përherë bela
koha mjegull,sy nuk ka...

Jeta është, kronometër,
ne udhëtar, asgjë tjeter!
fjala të ngre ,fjala të veret
koha shkruan,kur ti flet ...

MOS GABO FORCËN ME HUMB
Shkëmbyem ca shikime
buzëqeshur s`rri hidhërimi
mendimet dot s`i ndamë
kokulur vazhdoj udhëtimi

Kur të thirra ty në emër
fshehur hodhe vështrimin
''tak'' ta bëri e jotja zemër
mbase ëndërrove kthimin!

Ndalova ti, hapin hedhur
fjalën tënde unë e prita
në udhëtimin ëndrrimtar
mbase sytë i thanë t`gjitha,

Kokën ulur mos e mbajë
mos e bëjë veten me faj
shpirtin mos e brengos
as durimin mos e sos

Ec të lutem mos ndalo
koha hapat i shpejto
mos gabo forcën me hunb
shpirtit rrënjë me ja tund.

Jeta është e shpejt si era
vjen e iken si pranvera
shikom,drejtë në sy një çast
ëndërrat tona mos i le pas.
NDONJËHERË
Ndonjëherë,hapat tutje të godasin,
pa pritur me vete, fillojmë e flasim,
jeta është e çmuar,këtë mirë e di
Por jo të gjithë e shijojnë në tërsi

Ndonjëherë nga fjala mbytesh
me fatin shkruar ''kacafytesh''
ca fjalë i përtyp, se dot si flet,
ca ëndërra pezull, n`sirtarin jetë,

Ndonjëherë vargjet fishkëllejnë
dëshirat e shpirtit të përpijnë
heshtur i lexon ato vazhdimisht
buzëqeshur iken,frymon lirisht ,

Ndonjëherë ditarin e jetës hapim,
por ndihemi t`pa fuqishëm t`flasim
vështrimin vjedhurazi hedhim diku
dëshira buzëqeshur thërret ,eja këtu!

Ndonjëherë dhe jeta, kthehet n`stuhi
në rrënojat e sajë, përplasesh dhe ti ,
ca ëndrra pezull si gur i myshkur
fjalët të brejnë. Ti i mban kyçur.!

Ndonjëherë flasim dhe me vete!
rënkuar themi,dëshirë, ku mbete!
koha mbyll portën ,balli t`rrudhoset
gjithçka rreth-teje pa pritur fundoset,

Ndonjëherë jeta të përndjek e di!
deshira për t`vazhduar,buzëqesh përseri!

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Sabrie Selimaj
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: