Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Our war - Babeta Rexhepi / Translated by Alfred Kola
Wed Dec 06, 2017 8:24 am nga Agron Shele

» Poezi nga Drita Gera
Wed Dec 06, 2017 8:21 am nga Agron Shele

» Atdheu im / Poezi nga Astrit Bllaca
Wed Dec 06, 2017 7:56 am nga Agron Shele

» Zonder jou / Poezië van Marian Eikelhof
Wed Dec 06, 2017 7:47 am nga Agron Shele

» Dreamer / Poem by Sunita Paul
Wed Dec 06, 2017 7:44 am nga Agron Shele

» Poezi nga Sonja Haxhia
Wed Dec 06, 2017 1:20 am nga Agron Shele

»  The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon
Tue Dec 05, 2017 11:25 pm nga Agron Shele

» E pastaj? / Poezi nga Juljana Mehmeti
Tue Dec 05, 2017 11:21 pm nga Agron Shele

» Constellations - Eliza Segiet / Translated by Artur Komoter
Tue Dec 05, 2017 11:13 pm nga Agron Shele

January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 53 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri babeta rexhepi

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 750 artikuj v 647 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Robert Mavro

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
Agron Shele

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 46
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Robert Mavro   Fri Jan 15, 2016 6:34 amPoezi nga Robert Mavro
***


Monedhat të ngrohin xhepin
Të humbinn nga çdo ndjenjë
Por pa to s' je shumë i denjë
Për to dhe lëkurën të rrjepin!

Kur si kishe, ishe njeri vërtet
Kishe zemër e kishe shpirt
Pas parave ndjenjë mos prit
E nuk do të lënë më të qetë!!

Sa lezet verdhushkat që ndrijnë
Oh sa bukur që tringllojnë
Ç' zë të ngrohtë që lëshojnë!
Por veç zemrën ta përpijnë!!

Humbet ndjenja kur hyn paraja
Të ftoh si akull e të ngrin
Ajo ftoh dhe vet dashurinë
Sa i qetë është fukaraja!!!!

Me to i vë zjarrin miqësisë
Është bela që s'ka shërim
Të bën forcë e të bën trim
Por është helm'i dashurisë!!!

A do ta pish kupën e hidhur
Të duash ato që janë pa ndjenjë
Për zemrën më s' je e denjë
Kur me monedhat je e lidhur!!!

Të pushton ndjenjat në çdo skutë
Dashurinë ta zhduk si me magji
Të shuan çdo zjarr në gji!
E të bën "prostitutë!!

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Robert Mavro
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: