Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Our war - Babeta Rexhepi / Translated by Alfred Kola
Wed Dec 06, 2017 8:24 am nga Agron Shele

» Poezi nga Drita Gera
Wed Dec 06, 2017 8:21 am nga Agron Shele

» Atdheu im / Poezi nga Astrit Bllaca
Wed Dec 06, 2017 7:56 am nga Agron Shele

» Zonder jou / Poezië van Marian Eikelhof
Wed Dec 06, 2017 7:47 am nga Agron Shele

» Dreamer / Poem by Sunita Paul
Wed Dec 06, 2017 7:44 am nga Agron Shele

» Poezi nga Sonja Haxhia
Wed Dec 06, 2017 1:20 am nga Agron Shele

»  The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon
Tue Dec 05, 2017 11:25 pm nga Agron Shele

» E pastaj? / Poezi nga Juljana Mehmeti
Tue Dec 05, 2017 11:21 pm nga Agron Shele

» Constellations - Eliza Segiet / Translated by Artur Komoter
Tue Dec 05, 2017 11:13 pm nga Agron Shele

January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 53 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri babeta rexhepi

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 750 artikuj v 647 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Luljeta Gjosha Pashollari

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
Agron Shele

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 46
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Luljeta Gjosha Pashollari   Fri Jan 15, 2016 6:45 am
Poezi nga Luljeta Gjosha Pashollari
NËSE TI MË DO FORT !


Nëse do më vrasësh, mua mos më ler
Të pres në këtë breg, krejt e vetmuar!
Nëse ti me do, eja me vrap më merr,
Më shtrëngo fort në krahët e tua !...

Nëse nuk më do, më vrit menjëherë!
Apo ti kënaqesh kur më sheh si vuaj?...
Oh, nga malli për ty, jam bërë pikë e vrer,
Heshtja jote e gjatë shpirtin ma ka coptuar...

Në këtë fillim viti, eja të them me lutje,
Gjithë brengat nga shpirtit m’i largo!
Dielli shndriti këtë mëngjes deri tutje,
Po ti shkëlqen me shumë në këtë botë...

Në qoftë se nuk më do, dërgomë sinjale,
Se unë nga zemra prapë nuk të largoj...
Ne qiell shndrisin shumë fishekzjarre
Por zemrën time asnjë nuk e tundon...

Të pres të vish, bashkë me dallëndyshet
Ato bukuroshe udhën do të tregojnë,
Ne ballkonin tonë me zjarre dashurie dyfishe
Këngën tonë të dikurshme ato belbëzojnë...

U RRITËN FILIZAT E TU

(SONILES)Filizi yt i njomë që dikur e mbolle,
Është rritur me shtatin selvi përpjetë.
Më vjen keq për ty që s’e gëzove,
Po ai ishte fati yt në këtë jetë...

Bashkë me të u rriten dhe dy të tjerë,
Të gjithë me zëra të ëmbël si bibili.
Çerdhet e veta ndërtuan me gaz e hare,
Në ballkonet e tyre lulëzon trëndafili...

Kjo për mua është shpresa dhe gëzimi,
Një ditë dhe kjo si dallëndyshe do fluturojë,
Ky është ligj i natyrës të vazhdoj njerëzimi.
Pres të vijnë në çerdhen tonë të na gëzojnë.

Bisqet që kanë çelë ne baçen time,
Vijnë me radhë e zemrën ma qetësojnë,
Shohin portretin tend e me pyesin,
Ky ka qenë gjyshi, o nena jonë?...

Jeta është lojë e fatit në këtë botë,
Me një dorë të hedh, me tjetrën të pret,
Pak nga pak vitet t’i kafshon çdo mot
Derisa mbarojnë e kështu shkon kjo jetë...

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Luljeta Gjosha Pashollari
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: