Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Our war - Babeta Rexhepi / Translated by Alfred Kola
Wed Dec 06, 2017 8:24 am nga Agron Shele

» Poezi nga Drita Gera
Wed Dec 06, 2017 8:21 am nga Agron Shele

» Atdheu im / Poezi nga Astrit Bllaca
Wed Dec 06, 2017 7:56 am nga Agron Shele

» Zonder jou / Poezië van Marian Eikelhof
Wed Dec 06, 2017 7:47 am nga Agron Shele

» Dreamer / Poem by Sunita Paul
Wed Dec 06, 2017 7:44 am nga Agron Shele

» Poezi nga Sonja Haxhia
Wed Dec 06, 2017 1:20 am nga Agron Shele

»  The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon
Tue Dec 05, 2017 11:25 pm nga Agron Shele

» E pastaj? / Poezi nga Juljana Mehmeti
Tue Dec 05, 2017 11:21 pm nga Agron Shele

» Constellations - Eliza Segiet / Translated by Artur Komoter
Tue Dec 05, 2017 11:13 pm nga Agron Shele

January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 53 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri babeta rexhepi

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 750 artikuj v 647 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Abide Gashi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
Agron Shele

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 46
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Abide Gashi   Fri Jan 15, 2016 6:50 am
Poezi nga Abide Gashi
FLAKËT PËR LIRI NË REÇAK


Flakët në Reçak erdhën nga Karpatet
Si fantazmat ranë mbi kokat tona,
U ndërpre kënga dhe jeta atje në malësi
Se ua zinte frymën shqipja korbave të zi..

Erdhën ta shuajnë etjen me gjak shqiptari
Një ditë janari plot robëri, acar dhe stuhi
U ngrohën në flakët që digjnin njeriun për liri
Në tokën shqiptare hapën varre për shqiptari...

Kufoma djemsh, pleqsh në një gropë bashkë
Motrash, vashash, nënash, dyzetë e gjashtë,
U masakruan barbarisht fjetur në vatrën e vet
Sa u bë tmerr për botën që erdhi dhe i pa vetë...

Edhe toka ndjeu dhembje nga gjaku i ri i saj
Në gji mori të masakruarit dhe u shkrehë në vaj,
Ushtoi dhembja Reçakut që po ndahej nga jeta
Nga plumbat e gjakësorëve me bajoneta..

Si s’u ngopën me gjak të rinjsh këta barbarë
Pa faj dhe pa hak masakruan mijëra shqiptarë,
Reçaku u bë zëri më i fuqishëm që dëgjoi bota
Dritë shprese për atdhe në luftë me disa idiota...

Shkatërrimi i çdo gjëje vetëm pse ishte shqiptare
E ngriti në këmbë botën e tërë kundër barbarëve,
Për t’i mbyllur plagët për ta vazhduar jetën në liri
Të mbetëj me turp lugati, të kthehej në Serbi..


_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Abide Gashi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: