Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Our war - Babeta Rexhepi / Translated by Alfred Kola
Wed Dec 06, 2017 8:24 am nga Agron Shele

» Poezi nga Drita Gera
Wed Dec 06, 2017 8:21 am nga Agron Shele

» Atdheu im / Poezi nga Astrit Bllaca
Wed Dec 06, 2017 7:56 am nga Agron Shele

» Zonder jou / Poezië van Marian Eikelhof
Wed Dec 06, 2017 7:47 am nga Agron Shele

» Dreamer / Poem by Sunita Paul
Wed Dec 06, 2017 7:44 am nga Agron Shele

» Poezi nga Sonja Haxhia
Wed Dec 06, 2017 1:20 am nga Agron Shele

»  The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon
Tue Dec 05, 2017 11:25 pm nga Agron Shele

» E pastaj? / Poezi nga Juljana Mehmeti
Tue Dec 05, 2017 11:21 pm nga Agron Shele

» Constellations - Eliza Segiet / Translated by Artur Komoter
Tue Dec 05, 2017 11:13 pm nga Agron Shele

January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 53 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri babeta rexhepi

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 750 artikuj v 647 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Ollga Selmani

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
Agron Shele

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 46
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Ollga Selmani   Fri Jan 15, 2016 7:10 amPoezi nga Ollga Selmani
Heshtja jonë


Heshtja jonë, e pa bujë e pa rrëmujjshme,
si këto re puplore ndër qiej blu,
ecin të pafjala, dy e nga dy, aty e këtu.

Të lehta puplore ashtu siç janë,
nuk sjellin as shi ,as breshër,
as qeshin, as qajnë.

Si konture lëvizëse si ato re,
që shndrrohen në figura vizatimesh
të ndryshme, të çastit, nga piktorë të mëdhenj.

U tjetërsuan qiejtë


U tjetërsuan qiejtë hidhërimesh.
U mpinë të gjithë dhe ngrinë krejtë.
Tani dëborë bie kësaj ane.
Pak më i ftohtë, ky dimër, erdh.

Zbardh e gjithë rruga tej e tej.
Zbardhet gjitheçka përmbi çati.
Hëna është zbehur pak më tepër,
në cep të qiellit, vetëm rri.

Na zuri dimëri të larguar.
S’ka zëra dhe as gjurmë gjëkund.
U tjetërsuan qiejtë fare.
Në rrugë, dëbora, shtron më shumë.

Pa asnjë pengesë


Ditë dimëri me diell.
Ajër trasparent.
Duket, sikur do kalosh në botën tjetër,
pa asnjë pengesë.

Qiejtë duken tërheqës.
Shikimi depërtues pa koment.
Ndrisin xhamat e qiellit,
në pritje, për festë.
E shohVetëm dielli s'më ka tradhëtuar akoma.
Vjen e ikën, përzemërsisht.
Ma ngroh zemrën si tokën, si detin,
ma zbut shpirtin nga egërsitë.

Kur largohet, për pak, ndonjëherë,
e rruga e çon tutje, për kushedi,
e shoh si tronditet qielli vrapesh,
e shoh tek vjen, me tjetër shkëlqim._________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Ollga Selmani
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: