Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Our war - Babeta Rexhepi / Translated by Alfred Kola
Wed Dec 06, 2017 8:24 am nga Agron Shele

» Poezi nga Drita Gera
Wed Dec 06, 2017 8:21 am nga Agron Shele

» Atdheu im / Poezi nga Astrit Bllaca
Wed Dec 06, 2017 7:56 am nga Agron Shele

» Zonder jou / Poezië van Marian Eikelhof
Wed Dec 06, 2017 7:47 am nga Agron Shele

» Dreamer / Poem by Sunita Paul
Wed Dec 06, 2017 7:44 am nga Agron Shele

» Poezi nga Sonja Haxhia
Wed Dec 06, 2017 1:20 am nga Agron Shele

»  The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon
Tue Dec 05, 2017 11:25 pm nga Agron Shele

» E pastaj? / Poezi nga Juljana Mehmeti
Tue Dec 05, 2017 11:21 pm nga Agron Shele

» Constellations - Eliza Segiet / Translated by Artur Komoter
Tue Dec 05, 2017 11:13 pm nga Agron Shele

December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 53 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri babeta rexhepi

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 750 artikuj v 647 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Vjollca Koni

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 46
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Vjollca Koni   Fri Jan 15, 2016 7:27 amPoezi nga Vjollca KoniPikë Loti


Mė rëndon qerpiku
si petal me vesë
Diellin nuk e shoh
në qiellin me Re
Të lutem dimër lotin
ngrije në Rubin
Amanet dallandyshes
ta marri në shtegëtim.

Atje ku kam mallin
Ta vë në degë ulliri
ta dëgjoj këngën
zërin e bilbilit
Kur ta rrëzoj Dielli
e shiu ta pastroj
Në përqafim të dehem
e tju flas me gojë.
Mos më prit ...


Mos prit në stacionin e vjeter
Ku u ktheva në statujë që frymon
Në stuhi erërash të gjeja Ty
Si një Lis kryelartë në ëndrrën e shpresës tonë

Tani do flas me detin ti dhuroj lotin
Pa më parë e pa të parë në sy
Kur ti se njeh margaritarin
Vala në KORALE a Perlë ta shkrij.
***


Më ka ik shikimi diku atje larg
I zymtë është Dimri ,nata nuk më flet
Oaz formon loti , ftohti nuk e ngri
Noto aty brënda se je malli im.

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Vjollca Koni
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Monda Korca: Dy poezi "Shperthimi im - dhe - Dashuri ne shi !- Nga -Raimonda Moisiu
» Me rastin e ditlindjes:POEZI NGA SILVANA BERKI
» Poezi për dashurinë
» ANILA KATI:Dy poezi
» Agim Xhemali :Partia Enverit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: