Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Our war - Babeta Rexhepi / Translated by Alfred Kola
Wed Dec 06, 2017 8:24 am nga Agron Shele

» Poezi nga Drita Gera
Wed Dec 06, 2017 8:21 am nga Agron Shele

» Atdheu im / Poezi nga Astrit Bllaca
Wed Dec 06, 2017 7:56 am nga Agron Shele

» Zonder jou / Poezië van Marian Eikelhof
Wed Dec 06, 2017 7:47 am nga Agron Shele

» Dreamer / Poem by Sunita Paul
Wed Dec 06, 2017 7:44 am nga Agron Shele

» Poezi nga Sonja Haxhia
Wed Dec 06, 2017 1:20 am nga Agron Shele

»  The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon
Tue Dec 05, 2017 11:25 pm nga Agron Shele

» E pastaj? / Poezi nga Juljana Mehmeti
Tue Dec 05, 2017 11:21 pm nga Agron Shele

» Constellations - Eliza Segiet / Translated by Artur Komoter
Tue Dec 05, 2017 11:13 pm nga Agron Shele

May 2018
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 53 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri babeta rexhepi

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 750 artikuj v 647 temat
Sondazh

Share | 
 

 KORNIZA NË POEZINË LIRIKE- ECURIA LIRIKE NGA PERIUDHA E KALIMIT PREJ SHEKULLIT TË KALUAR DERI NË DITËT TONA

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 45
Location : Albania

MesazhTitulli: KORNIZA NË POEZINË LIRIKE- ECURIA LIRIKE NGA PERIUDHA E KALIMIT PREJ SHEKULLIT TË KALUAR DERI NË DITËT TONA    Tue Jan 10, 2012 4:18 am


KORNIZA NË POEZINË LIRIKE- ECURIA LIRIKE NGA PERIUDHA E KALIMIT PREJ SHEKULLIT TË KALUAR DERI NË DITËT TONA

nga Hasije Selishta Kryeziu W.P.SNatyrisht se që nga periudha e Rilindjes Kombëtare shqiptare, kur mendësia shqiptare ndërmerr hapa gjigantë drejt arsimit e kulturës, ne të gjithë marrim hov në fushën e krijimtarisë mendore-artistike.

Kuptohet që shekujt IX e XX kanë përparuar proporcionalisht me kohën, dhe ne sot nuk do të përpiqemi të ndriçojmë ata Rilindas që na trasuan rrugët e përparimit deri tek ditët tona. Porse, rruga ishte shumë e gjatë dhe e mundimshme në rrafshin e krijimtarisë, sidomos në atë të poezisë lirike: fillimisht në Shqipëri dhe një shekull më pas edhe në Kosovë e në krahët e tjerë ku jetojnë e veprojnë shqiptarët.

Kur kemi të bëjmë me Poezinë Lirike, do t’i shquajmë përpjekjeve që bën Luigj Gurakuqi në fushën e Sistemeve të vargëzimit. për fatin e tij, ai nuk arriti të jetonte aq sa duhej për të përparuar ato.

Mirëpo, kur u hap qielli i krijimtarisë artistike dhe kur vlonte vullneti i flaktë i brezave në Shqipëri dhe më pas në Kosovë, fituam luftëra të mëdha kur Gjergj Zheji pasuroi me shumë finesë Sistemet e Vargëzimit Shqiptar.
Ne të gjithë jemi krenar për punën e tij madhore.

Andaj me ato përpjekje për të përparuar teorinë e letërsisë, u ngrit Alfred Uçi , për t’u pasuar nga brezat e rinj, ndonëse në periudhën e ashtuquajtur: Realizmi Socialist, që në përkthim shqip del: Asimilimi kombëtar.

Gjatë gjithë asaj periudhe po viheshin pena e pena të talentuara deri në pafundësi. Natyrisht se nuk do bëjë regjistrimin e krijuesve aq të frytshëm. Të gjata janë radhët e shkrimtarëve dhe poetëve që u dhanë dritë rrugëve të përparimit të qenies shqiptare. Ne ato nuk i harrojmë assesi.
Por, as edhe nuk do t’i lemë pas mendjes.

Ky sihariq Pegasi shtoi vrullin me aktivitetet e frytshme në ditët tona.
Ne tashti do trasojmë shtigje me shumë gusto në këto kohë: Në Gjirokastër e Tiranë, në Prishtinë e në Shkup dhe gjithandej ku veprojnë shqiptarët, porse tash me mjete shumë më të softistikuara se më parë.

Urojmë sukses të plotë-sidomos me praninë ndërkombëtare të poetëve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
KORNIZA NË POEZINË LIRIKE- ECURIA LIRIKE NGA PERIUDHA E KALIMIT PREJ SHEKULLIT TË KALUAR DERI NË DITËT TONA
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Gra të mira e të bukura Ju përshëndet poeti Vullnet Mato me poezinë DHURATA GRAVE
» DISA ASPEKTE TË EPIKËS HISTORIKE NË KËNGËT POPULLORE SHQIPTARE
» Sjelljet e nxënësve në shkollat tona
» Si në përralla, qeni zbulon qypin me ar me vlerë prej 10 mln dollarë (FOTO)
» Zef Mulaj: Ditari i shekullit tim

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese-
Kërce tek: