Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Our war - Babeta Rexhepi / Translated by Alfred Kola
Wed Dec 06, 2017 8:24 am nga Agron Shele

» Poezi nga Drita Gera
Wed Dec 06, 2017 8:21 am nga Agron Shele

» Atdheu im / Poezi nga Astrit Bllaca
Wed Dec 06, 2017 7:56 am nga Agron Shele

» Zonder jou / Poezië van Marian Eikelhof
Wed Dec 06, 2017 7:47 am nga Agron Shele

» Dreamer / Poem by Sunita Paul
Wed Dec 06, 2017 7:44 am nga Agron Shele

» Poezi nga Sonja Haxhia
Wed Dec 06, 2017 1:20 am nga Agron Shele

»  The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon
Tue Dec 05, 2017 11:25 pm nga Agron Shele

» E pastaj? / Poezi nga Juljana Mehmeti
Tue Dec 05, 2017 11:21 pm nga Agron Shele

» Constellations - Eliza Segiet / Translated by Artur Komoter
Tue Dec 05, 2017 11:13 pm nga Agron Shele

January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 53 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri babeta rexhepi

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 750 artikuj v 647 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Pilo Zyba

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
Agron Shele

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 46
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Pilo Zyba   Fri Jan 15, 2016 9:02 am
Poezi nga Pilo Zyba
E MADHE LONDRAE madhe Londra,me fabrika dhe me T.V.
Rrugë me drita dhe me pallate alabastër.
Por shumë gjëra të miat nuk i gjën në të,
Shëmbull,lugë,pirunë,fabrika Gjirokastër!

E di,do qeshni dhe,do më lëshoni rromuze:
“Kur ka të tjera më të mira, ato përse i do”?
Tallja juaj si një litar i gjatë, e si një tërkuzë,
“Iku dhe Pilua për lesh, sot këtë po e shoh”!

Por “talljes” tuaj i vendos thikën e prehur,
Sepse prandaj e mbaj në Londër,në shtëpi.
Ajo, përmbi mendimet e marra rri e ngrehur,
Dhe pret me mase,me mënd, Alla Shqipëri!

Sepse me thikë e me lugë në guzhinën time,
Nga dita që mora rrugën e gjatë,në botë ika,
Në dhjetra shtete, e nëpër dhjetra mërgime,
Në guzhinë edhe burrëri, nuk ika nga tradita.

Mishi i qëngjit, furrës por dhe në hell mbeti,
Nëpër shekujt,që të huajt na e bënëë benë.
Dhjamin e trupit me dhunë na e shkriu, treti,
Por në epoka nuk mohuam fenë e atëdhenë.

Prandaj pirunë, lugë i kam marrë në Londër,
Nga shtëpia ime e gjyshit,gjyshes dhe nënës,
Herë trokas mbi tryezë,si mbi daulle për lodër,
Të shikojë nga lart dëshmitarja,drita e hënës!

Këto që ndodhën botës rrumbullake,të madhe,
Në tryeza ministrash, në pallate dhe në parqe,
Dua ti shijoj, të flas, të qesh dhe të ha pa naze,
Si në pjatën traditë të të parëve,alla Shqiptarçe!

Prandaj lugë,pirunë,thika i mora nëpër mërgime,
Që të jetoj,mas,pres,e të ha sipas mënyrës time!

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Pilo Zyba
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: