Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Our war - Babeta Rexhepi / Translated by Alfred Kola
Wed Dec 06, 2017 8:24 am nga Agron Shele

» Poezi nga Drita Gera
Wed Dec 06, 2017 8:21 am nga Agron Shele

» Atdheu im / Poezi nga Astrit Bllaca
Wed Dec 06, 2017 7:56 am nga Agron Shele

» Zonder jou / Poezië van Marian Eikelhof
Wed Dec 06, 2017 7:47 am nga Agron Shele

» Dreamer / Poem by Sunita Paul
Wed Dec 06, 2017 7:44 am nga Agron Shele

» Poezi nga Sonja Haxhia
Wed Dec 06, 2017 1:20 am nga Agron Shele

»  The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon
Tue Dec 05, 2017 11:25 pm nga Agron Shele

» E pastaj? / Poezi nga Juljana Mehmeti
Tue Dec 05, 2017 11:21 pm nga Agron Shele

» Constellations - Eliza Segiet / Translated by Artur Komoter
Tue Dec 05, 2017 11:13 pm nga Agron Shele

January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 53 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri babeta rexhepi

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 750 artikuj v 647 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Jeton Shehu

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
Agron Shele

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 46
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Jeton Shehu   Fri Jan 15, 2016 9:48 am

Poezi nga Jeton Shehu

Pas ëndrrës ...


... Një jetë duke kërkuar pak vend në diell',
dhe pse e drejtë e imja ekzistenciale,
në kët' botë,
ku dhe Perënditë e saj banojnë në qiell,
Në kët' vend,
ku u mundën, u gjunjëzuan dhe malet !...

Mos vallë të denova me ëndrrën time ?...
... Më thuaj, mos të lëndova vallë ?...
... Si munde t' më shterësh dhe mendimet,
a thua se nuk jam njeri i gjallë !...
... Botë !!!...

... Çfarë është e gjithë kjo ?!...
Nëse jo një komedi e shthurrur, e perëndive shaka,
Të vish në jete dhe të t'duhet të luftosh,
e të t'thonë se për të gjithë vend nuk ka !...
Çfare është kjo ?...
... Unë ç' farë dua këtu ?...
... Të endem përkulur,
prej mllefit në gjunjë ?!...

Gjithmonë aty jam,
aty mbeta e dashur nëse kërkon të më gjesh,
banor i përhershëm në botë ëndrrash,
Nëse do vish, të lutem më buzëqesh,
se do ta kem mall e do t' ma ketë ënda !....

... E shtrenjta plagë, dhimbja ime e ëmbel,
që brenda kësaj bote, u bëre e imja botë,
nga buzeqëshje e thyer, shtangur në sy,
m' u ktheve në bulëz, në një pikë lotë .

... E përlotur buzëqeshje,
aty do të më gjesh, do t'jem' një ngjyrë,
një hije malli në tënden fytyrë,
një rrudhë ndoshta,
vërtet s'e di,
ëendësi ka e dashur që do t'më gjesh aty !....

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Jeton Shehu
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: