Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Our war - Babeta Rexhepi / Translated by Alfred Kola
Wed Dec 06, 2017 8:24 am nga Agron Shele

» Poezi nga Drita Gera
Wed Dec 06, 2017 8:21 am nga Agron Shele

» Atdheu im / Poezi nga Astrit Bllaca
Wed Dec 06, 2017 7:56 am nga Agron Shele

» Zonder jou / Poezië van Marian Eikelhof
Wed Dec 06, 2017 7:47 am nga Agron Shele

» Dreamer / Poem by Sunita Paul
Wed Dec 06, 2017 7:44 am nga Agron Shele

» Poezi nga Sonja Haxhia
Wed Dec 06, 2017 1:20 am nga Agron Shele

»  The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon
Tue Dec 05, 2017 11:25 pm nga Agron Shele

» E pastaj? / Poezi nga Juljana Mehmeti
Tue Dec 05, 2017 11:21 pm nga Agron Shele

» Constellations - Eliza Segiet / Translated by Artur Komoter
Tue Dec 05, 2017 11:13 pm nga Agron Shele

January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 53 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri babeta rexhepi

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 750 artikuj v 647 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Nikollë Loka

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
Agron Shele

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 46
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Nikollë Loka   Fri Jan 15, 2016 9:58 am
Poezi nga Nikollë Loka
MëshirëFërkohen dy re,
grinden
në një udhë të ngushtë,
humnera poshtë
deri tek unë
lyp mëshirë.
Guri
ngulet në llucë,
fillon të shkrijë...
Unë sipër tij
me sytë në qiell,
zemërimin e Zotit
dua ta ndjej
si shpëtim.

Jam rritur nën tri hijeJam rritur
nën tri hije malesh,
përkëdhelur nga dallgët
e një lumi.
Kam jetuar
në burime ninullash,
përkundur
në djep murlani.
E mësova historinë
nga legjendat,
vajet
e këngët majekrahu.

Nën hijet prej guri
me maja të mprehta,
në anë të rrugës
kam gjetur
varret e vjetra.

Jemi betuarJemi betuar mbi bukën
e grurit të pambjellë,
mbi gurin e shkulë,
mbi shpirtin e djerrë,
e sytë e padritë.
Jemi betuar,
pa parë as dëgjuar,
rastis
që të kemi mashtruar,
rastis që të jemi ngatërruar!
Ka ndodh që dhe vetë
i kemi besuar,
pa e ditë.

Jemi betuar natën
për atë qiell,
për ditën e gjykimit,
për atë shpirt!
Pa parë as dëgjuar,
rastis të jemi mashtruar,
rastis që të kemi dyshuar,
tu e ditë.


_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Nikollë Loka
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: