Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Our war - Babeta Rexhepi / Translated by Alfred Kola
Wed Dec 06, 2017 8:24 am nga Agron Shele

» Poezi nga Drita Gera
Wed Dec 06, 2017 8:21 am nga Agron Shele

» Atdheu im / Poezi nga Astrit Bllaca
Wed Dec 06, 2017 7:56 am nga Agron Shele

» Zonder jou / Poezië van Marian Eikelhof
Wed Dec 06, 2017 7:47 am nga Agron Shele

» Dreamer / Poem by Sunita Paul
Wed Dec 06, 2017 7:44 am nga Agron Shele

» Poezi nga Sonja Haxhia
Wed Dec 06, 2017 1:20 am nga Agron Shele

»  The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon
Tue Dec 05, 2017 11:25 pm nga Agron Shele

» E pastaj? / Poezi nga Juljana Mehmeti
Tue Dec 05, 2017 11:21 pm nga Agron Shele

» Constellations - Eliza Segiet / Translated by Artur Komoter
Tue Dec 05, 2017 11:13 pm nga Agron Shele

January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 53 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri babeta rexhepi

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 750 artikuj v 647 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Natasha Limaj

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
Agron Shele

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 46
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Natasha Limaj   Sat Jan 16, 2016 8:44 am
Poezi nga Natasha Limaj
VALËDETI


Larg nga Ty…, moj Vlorë,
S’di , pse ndihem tretur?!...
Frymimin e fikur…
Syrin me zor…, qepur…

Europa zonjë,
Ngrohtë, në mes të dorës,
Por unë ndihem gjallë,
Me “Të rroftë e Vlorës”!...

Verdin , Paganinin,
Bethoven shijuar…
Në zenit më çonte ,
“Daullja “e shpuar…

Më shumë nga të gjitha,
Poshtë dhe qejfe mbreti,
Mungonte për vdekje,
Zhaurimë valëdeti !...

( Të rroftë e Vlorës ) frazeologjizmë dialektore për nevlonjatët pasi në dimër në Vlorë fryn një erë e thatë, e ftohtë nga verilindja .
***


Qau qielli i gëzuar ,
Mbi tokë litar ujëzuar ,
Joooo, derdhur nga tradhëtia...
Por shtrydhur nga Dashuria !...
PUSHTET I KATËRTMata - Rata” apo “Rata - Mata”?...
Lajthitur te “Zonë e Lirë”
Në arenë “gladiatorësh”
Grushtin kush e ngjesh, më mirë…

“Tak” e çizmes politike,
Çokanisur , ty… O popull!...
Media si pushtet i katërt,
Me lojë fjalësh të ka ngopur…

Ushqim vetëm për ekranin,
S’ka problem kush do fitojë,
Ç’bëri “Mata”, ç’bëri “Rata”,
Kur “çizmen” shtrëngojnë njësojë…


_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Natasha Limaj
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: