Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Our war - Babeta Rexhepi / Translated by Alfred Kola
Wed Dec 06, 2017 8:24 am nga Agron Shele

» Poezi nga Drita Gera
Wed Dec 06, 2017 8:21 am nga Agron Shele

» Atdheu im / Poezi nga Astrit Bllaca
Wed Dec 06, 2017 7:56 am nga Agron Shele

» Zonder jou / Poezië van Marian Eikelhof
Wed Dec 06, 2017 7:47 am nga Agron Shele

» Dreamer / Poem by Sunita Paul
Wed Dec 06, 2017 7:44 am nga Agron Shele

» Poezi nga Sonja Haxhia
Wed Dec 06, 2017 1:20 am nga Agron Shele

»  The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon
Tue Dec 05, 2017 11:25 pm nga Agron Shele

» E pastaj? / Poezi nga Juljana Mehmeti
Tue Dec 05, 2017 11:21 pm nga Agron Shele

» Constellations - Eliza Segiet / Translated by Artur Komoter
Tue Dec 05, 2017 11:13 pm nga Agron Shele

January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 53 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri babeta rexhepi

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 750 artikuj v 647 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Mimoza Çobo

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
Agron Shele

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 46
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Mimoza Çobo   Sat Jan 16, 2016 9:35 am

Poezi nga Mimoza Çobo

Letra e nënës...


Këtë letër bir po ta nisë nëna me mallë,
brënda të kam vënë lotët e mi margaritarë
dhe puthjet e mia që s'kam se kujt t'ja jap,
përveç teje bir që prëhërin ma ke tharë.

Me një rrobë kam mbledhur t'imen unazë,
ta kesh kujtim bir nuk dihet se ç'fat kam,
po ti mos u ligështo,ndoshta me gjen gjallë,
se lë nëna zemrën gjersa të kem pranë.

Ndonjëherë them;"Ndoshta vjen në darkë"
e shtrojë tavolinën,pastaj e ngre prapë,
vijë rrotull shtëpisë,flasë me hënën lartë,
i përgjërohem në gjunjë që të japi fat.

Ah kjo letër bir se shuan mallin që kam,
mall që shtohet përditë mbi rrudhat në ballë,
mëngjeseve dhe mbrëmjeve mbeta fillikat,
nga dritarja më ngelën sytë e ënjtur flakë.

Vetëm ky kandil po më mbanë me shpresë,
në errësirën e mallit ku loti po më tretë,
qepallën ma ka gërryer dhe rrjedh ulërimë,
nuk rri brënda syrit por faqen gërvish.

Kthehu bir se nëna s'shkruan dot më letër,
perde kanë vënë sytë prej lotit të djerrët,
si thikë më therin dhe gjilpërë më shpojnë,
por dhimbjet s'më trëmbin,ti e di që duroj.

Eh bir nga pas po me rri morti shpirtkatilë,
mi ka ulur kryet si lulja pas stuhisë,
litarin ma shtrëngon kurorë gjer në fyt,
nuk pyet vdekja bir se ç'ndiej unë për ty.

Varfëria e uruar të largojë nga gjiri im,
lipsur qoftë lanet ky kurbet shkretirë,
për së gjalli na ndau i flamosuri në jetë,
por ti eja shpejt, tashmë jam vetëm vesë.

Letrën lexoi djali me duart drithërimë,
me grusht qëlloi murin bëri copë e çikë,
"Do vij nëna ime ta fshijë lotin tek sytë,
shpirtin e vuajtur ta mbushë me gëzimë".

Ah kurbet i zi sa të hidhur ke këtë emër,
ç'ma këpute tinëz djalërinë degëz,
tani përpëlitem si zog me gji të vrarë,
gjallë ta gjejë nënën do nisem sa më parë.

Dallgë dhe suferinë më hodhni në mëmëdhe
merrmëni dhe shpirtin çomani tek retë,
si zog të fluturojë që të arrijë sa më shpejtë
e di se nëna ime në prag po më pret.

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Mimoza Çobo
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: