Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Our war - Babeta Rexhepi / Translated by Alfred Kola
Wed Dec 06, 2017 8:24 am nga Agron Shele

» Poezi nga Drita Gera
Wed Dec 06, 2017 8:21 am nga Agron Shele

» Atdheu im / Poezi nga Astrit Bllaca
Wed Dec 06, 2017 7:56 am nga Agron Shele

» Zonder jou / Poezië van Marian Eikelhof
Wed Dec 06, 2017 7:47 am nga Agron Shele

» Dreamer / Poem by Sunita Paul
Wed Dec 06, 2017 7:44 am nga Agron Shele

» Poezi nga Sonja Haxhia
Wed Dec 06, 2017 1:20 am nga Agron Shele

»  The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon
Tue Dec 05, 2017 11:25 pm nga Agron Shele

» E pastaj? / Poezi nga Juljana Mehmeti
Tue Dec 05, 2017 11:21 pm nga Agron Shele

» Constellations - Eliza Segiet / Translated by Artur Komoter
Tue Dec 05, 2017 11:13 pm nga Agron Shele

January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 53 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri babeta rexhepi

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 750 artikuj v 647 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Muhamet Mustafaj

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
Agron Shele

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 46
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Muhamet Mustafaj   Sat Jan 16, 2016 9:43 am
Poezi nga Muhamet Mustafaj

Çamëri mbretresha jonë


Në ëndërr të pashë mbrëm mbretreshë
e veshur në të zezë.
Rënkonte nëna plakë.
loti i pikonte
sikur themelet dridheshin,
o perëndi katrahur
kungjab që s'kalohej dot...

I shtrieje duart e bardha, të buta,
të gjakosura në teh shpate,
kockat e shpërthyera nga varret
duart ngritura lart...
kryqëzuara të thyera copë-copë
mes krisantemeve
me kokë nga qielli,
veshtrojnë rrugicat e sakatosura
ku çakenjtë bisha
e kafshojnë fillimin dhe fundin
ç'ishte shqiptare.

Mos qajë nënë
lot mos dherdh më
aurora shpërtheu me rrezet e diellit
tashi më duket.
çë do jetë një botë e re.
HamshorëtNëpër fushën e nemur
hamshorët marshojnë,
këmbët e tyre rëndojnë
mbi barin e njomë pranverak.

Në kupë të qiellit ngrejnë dolli
turiqkat thyejnë.

Çudi që se ngopën
dot at bark.
BishatGrumbull reshë valvitën
nëpër qiellin e kaltër,
sikur bjeshkët lëkundën herë pas here,
qakenjtë hakërrohen
dhëmbët mprehin ashpër ,
dhelprat dinake
vallëzojnë valle.

O,lule të atdheut tim
si i ushqeni këto bisha
shtatë lëkura
me shtatë këmisha.

PoetMë sjell një copë diell nga Çamëria,
vendose diku në dritarën time,
kur të zgjohem
valle came dot vallëzoj

Pastaj këtu ka prozhme
të mbuluara më vesë
shpërlaj fytyrën
dhe filloj të këndoj.

Më sjell shpirtin camë
poet,
më retë e dendura të jugut,
tretja po më vret, poet.

Më sjell një copë diell nga Çamëria.


_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Muhamet Mustafaj
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: