Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Our war - Babeta Rexhepi / Translated by Alfred Kola
Wed Dec 06, 2017 8:24 am nga Agron Shele

» Poezi nga Drita Gera
Wed Dec 06, 2017 8:21 am nga Agron Shele

» Atdheu im / Poezi nga Astrit Bllaca
Wed Dec 06, 2017 7:56 am nga Agron Shele

» Zonder jou / Poezië van Marian Eikelhof
Wed Dec 06, 2017 7:47 am nga Agron Shele

» Dreamer / Poem by Sunita Paul
Wed Dec 06, 2017 7:44 am nga Agron Shele

» Poezi nga Sonja Haxhia
Wed Dec 06, 2017 1:20 am nga Agron Shele

»  The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon
Tue Dec 05, 2017 11:25 pm nga Agron Shele

» E pastaj? / Poezi nga Juljana Mehmeti
Tue Dec 05, 2017 11:21 pm nga Agron Shele

» Constellations - Eliza Segiet / Translated by Artur Komoter
Tue Dec 05, 2017 11:13 pm nga Agron Shele

January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 53 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri babeta rexhepi

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 750 artikuj v 647 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Xhavit Gasa

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
Agron Shele

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 46
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Xhavit Gasa   Sat Jan 16, 2016 10:06 am




Poezi nga Xhavit Gasa




HISTORI LISI


Kur ka lind lisi askush se mban mend,
përveç tokës që e mban dhe ushqen,
që të dini gjithçka për historinë e lisit,
duhet pyetur toka që e lindi dhe e rriti..

Pyeta unë një ditë timen tokën nanë,
të gjithë kemi hise mbi tokën dhe diellin,
të lutem toka ime pse lisi ka shumë plagë,
rrënjën tek ti, shpërnda copë copë degët.

Eh,mor bir i im i dashur më tha toka nanë,
i lindur heret lisi ndër të parët mbi tokë,
më i bukuri ndër lisat më shtatlartë,
nga zilia filluan ti rrëbenin nga një copë.

Një ditë tha toka këtu mbollën një ferrë,
më mashtruan është bimë magjike thanë,
shpejt u rrit lisit u kacavjerr nëper degë,
akoma degëve t'lisit kacavirret ferra plakë.

Mundohen lisit t'ja thajne lisit trup e degë,
rrënjët në zemër të nanës shkojnë thellë..




GARË



Garë,
me fjalë,
me premtime,
me zhgënjime,
me brryla,
me pyka,
gjithandej,
të vegjël,
të mëdhej....

Sikur
të garonin,
të gjithë,
vetëm,
për mirë!!!!!!





MJEGULLNAJA

(ish sigurimsat)



Hisen që na takonte nga drita e diellit
s'ja lëshuam kurrë mjegullës hijezezë,
dritën diellit që ndriçon e ngroh njerzit,
si bujku tokën ne e mbollëm në zemër...

Syri ynë i s'u mashtrua nga diejt e rremë,
se ata nuk ishin diej por mjegullnajë,
që kujtonin se mbulonin diellin e vertetë,
fshiheshin dritës së tij si dhelpra e çakallë.

Kur mjegullnaja hijezezë kjo rrobë u gris,
netëve ferrave e skutave për diejt e rremë,
verbuar nga dielli i vërtetë mbetur lakuriq,
rrugëve don t'kafshojë por s'ka dhëmbë..


_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Xhavit Gasa
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: