Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Our war - Babeta Rexhepi / Translated by Alfred Kola
Wed Dec 06, 2017 8:24 am nga Agron Shele

» Poezi nga Drita Gera
Wed Dec 06, 2017 8:21 am nga Agron Shele

» Atdheu im / Poezi nga Astrit Bllaca
Wed Dec 06, 2017 7:56 am nga Agron Shele

» Zonder jou / Poezië van Marian Eikelhof
Wed Dec 06, 2017 7:47 am nga Agron Shele

» Dreamer / Poem by Sunita Paul
Wed Dec 06, 2017 7:44 am nga Agron Shele

» Poezi nga Sonja Haxhia
Wed Dec 06, 2017 1:20 am nga Agron Shele

»  The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon
Tue Dec 05, 2017 11:25 pm nga Agron Shele

» E pastaj? / Poezi nga Juljana Mehmeti
Tue Dec 05, 2017 11:21 pm nga Agron Shele

» Constellations - Eliza Segiet / Translated by Artur Komoter
Tue Dec 05, 2017 11:13 pm nga Agron Shele

January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 53 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri babeta rexhepi

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 750 artikuj v 647 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Xhemajl Rudi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
Agron Shele

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 46
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Xhemajl Rudi   Sat Jan 16, 2016 10:23 am
Poezi nga Xhemajl Rudi
Tre varre në pritje


(Në 18-vjetorin e rënies së dëshmorëve

Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka)Tre varre,
tri shenja,
në tre gurë.
Tetëmbëdhjetë vjet qëndrojnë pritjeve,
në krahët e shqipeve të barten,
të prehen dheut të lindjes.
Eshtrat kanë mbështetur
në supet e mallit të atdheut.
kosova,me dëshmorët e shumtë,
i presin përvit,për muaj e përditë
Tre yjet.
I ka lënë tri vende,
në mesin e tyre,
për të tretë.
Aty sipër dheut kanë vënë
tre gurë,
tre qirinj,
me tri kurorë.
Kosova në pritje,
tre varret presin,
sa lodhje për të arrirë pikëpjekjen!
Ndërkohë që të tretë
janë në të tashmen
e çdo kohe të kombit.


Botuar me 2001.Tiranë.bt,,Shqip``redaktor:Shaban Sinani
vellimi poetik " Dheut pjesën e vet"

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Xhemajl Rudi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: