Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Our war - Babeta Rexhepi / Translated by Alfred Kola
Wed Dec 06, 2017 8:24 am nga Agron Shele

» Poezi nga Drita Gera
Wed Dec 06, 2017 8:21 am nga Agron Shele

» Atdheu im / Poezi nga Astrit Bllaca
Wed Dec 06, 2017 7:56 am nga Agron Shele

» Zonder jou / Poezië van Marian Eikelhof
Wed Dec 06, 2017 7:47 am nga Agron Shele

» Dreamer / Poem by Sunita Paul
Wed Dec 06, 2017 7:44 am nga Agron Shele

» Poezi nga Sonja Haxhia
Wed Dec 06, 2017 1:20 am nga Agron Shele

»  The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon
Tue Dec 05, 2017 11:25 pm nga Agron Shele

» E pastaj? / Poezi nga Juljana Mehmeti
Tue Dec 05, 2017 11:21 pm nga Agron Shele

» Constellations - Eliza Segiet / Translated by Artur Komoter
Tue Dec 05, 2017 11:13 pm nga Agron Shele

January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 53 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri babeta rexhepi

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 750 artikuj v 647 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Lumturi Ymeri Bersava

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
Agron Shele

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 46
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Lumturi Ymeri Bersava   Tue Jan 19, 2016 8:45 am


Poezi nga Lumturi Ymeri Bersava

Ç'ekuilibër...


Orët
minutat
sekondat
e grisën gëzimin,
e ai rrodhi në qindra
vrima të vogla
u shpërbë...

Ç'kontrast!
Duhet të vdesësh
që të rilindësh!
Duhet të biesh
që të ringrihesh!
Duhet të humbësh
që të rigjesh vetveten!

Ç'ekuilibër!
Mbylli sytë!
Të mos shohësh,
të mos zgjedhësh,
as ngjyrën, as dritën,
as anën!

Le të rrjedhin
brenda tyre kujtime
ëndrra dhe gjumë
Mbaji mbyllur!
Ajo është aty
në krahun tënd të shtrirë, bosh,
në jastëkun që mban ende
parfumin e saj...

Hapi sytë!
Njësoj verbon
mjegullnaja e padepërtueshme,
e akullt, e pakapëshme,
vetëm ca yje të largët. . .

Kortezhi i orëve, minutave, sekondave
mbërriti zhaurimës tënde
të sipërfaqes,
dhe u zhyt thellësive të mia të
heshtjes. . .

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Lumturi Ymeri Bersava
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: