Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Our war - Babeta Rexhepi / Translated by Alfred Kola
Wed Dec 06, 2017 8:24 am nga Agron Shele

» Poezi nga Drita Gera
Wed Dec 06, 2017 8:21 am nga Agron Shele

» Atdheu im / Poezi nga Astrit Bllaca
Wed Dec 06, 2017 7:56 am nga Agron Shele

» Zonder jou / Poezië van Marian Eikelhof
Wed Dec 06, 2017 7:47 am nga Agron Shele

» Dreamer / Poem by Sunita Paul
Wed Dec 06, 2017 7:44 am nga Agron Shele

» Poezi nga Sonja Haxhia
Wed Dec 06, 2017 1:20 am nga Agron Shele

»  The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon
Tue Dec 05, 2017 11:25 pm nga Agron Shele

» E pastaj? / Poezi nga Juljana Mehmeti
Tue Dec 05, 2017 11:21 pm nga Agron Shele

» Constellations - Eliza Segiet / Translated by Artur Komoter
Tue Dec 05, 2017 11:13 pm nga Agron Shele

January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 53 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri babeta rexhepi

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 750 artikuj v 647 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Luan Maloku

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
Agron Shele

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 46
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Luan Maloku   Tue Jan 19, 2016 9:14 amPoezi nga Luan Maloku
NËN STREHË TË SHTËPISË


Trishtime të shumta
Në Itakën time të bukur

E gjitha katandiset
Çrregullimeve të pa fund

Satanët rrokullisen
Dhe pengojnë jetën

Bota s’e lodhë dot kokën
Na vështron nga larg
Me syze të pluhurosura

Nën strehë të shtëpisë
Gjapri zi i shullërit
I gatshëm për xehërim

Hiqet zvarrë shpirtshkreti
Që pushon ndër dhëmbë
E ne mezi qëndrojmë në këmbë.
ATENTATE SHPIRTËRORENë Kosovën tonë
Toka digjet
Zjarr e flakë
Retë e zeza qiellin
E përshkojnë

Në sy pëlcet gjaku
Kohë e pa kohë
Dielli të vritet para syshë

Kosova po vuan sot
Se në portë trokasin
Të lodhur langonjtë e zi

Më mbeti shpirti pezull
Kur të pashë të përgjakur
O Zot i madh sa turp...!

Sa vështirë merren vesh
Në mes veti vëllezërit
Kudo po hapin
Plotë varre të gjalla

Vendi im me shumë plagë
Në zemër i plagosur
Nga shpirtra të mallkuar

Ndoshta na liron kllapimi
Nga errësira që na mbulon
Me atentate shpirtërore.

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Luan Maloku
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: