Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Our war - Babeta Rexhepi / Translated by Alfred Kola
Wed Dec 06, 2017 8:24 am nga Agron Shele

» Poezi nga Drita Gera
Wed Dec 06, 2017 8:21 am nga Agron Shele

» Atdheu im / Poezi nga Astrit Bllaca
Wed Dec 06, 2017 7:56 am nga Agron Shele

» Zonder jou / Poezië van Marian Eikelhof
Wed Dec 06, 2017 7:47 am nga Agron Shele

» Dreamer / Poem by Sunita Paul
Wed Dec 06, 2017 7:44 am nga Agron Shele

» Poezi nga Sonja Haxhia
Wed Dec 06, 2017 1:20 am nga Agron Shele

»  The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon
Tue Dec 05, 2017 11:25 pm nga Agron Shele

» E pastaj? / Poezi nga Juljana Mehmeti
Tue Dec 05, 2017 11:21 pm nga Agron Shele

» Constellations - Eliza Segiet / Translated by Artur Komoter
Tue Dec 05, 2017 11:13 pm nga Agron Shele

January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 53 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri babeta rexhepi

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 750 artikuj v 647 temat
Sondazh

Share | 
 

  Poezi nga Petrit Sulaj

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
Agron Shele

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 46
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Petrit Sulaj   Tue Jan 19, 2016 9:27 amPoezi nga Petrit Sulaj
PARA MEJE ECËN NJË GRUA.


Ecën para meje një grua
teksa përpiqet të heqë një copë mjegull
që i është ngatrruar për flokësh,
ka njè shekull.
Kullon pikë pikë ujë trëndafilash
mjegulla
gishtrinjëve të saj
e aromën ma sjell mua.
Sheshi dihat, e ndjej, ka frikë vapën
dhe se akoma dielli nuk ka lindur,
spostohet pa rënë në sy drejt pallateve
qè në hijen e tyre më vonë të fshihet.
Tymtarët janë me pushime të gjata
tymi gjithashtu, pushon në stivën e druve
në periferi të qytetit.

Gruaja ecën para meje,
nuk ja shoh fytyrën
them me vete:
pse nuk më bëri Zoti femër dhe mua
si kjo këtu me flokë të gjatë
me kthesa e forma të ëmbëla
me gjakun si timin, po plot me hormone
që i vadisin krejt trupin
ku flenë e zgjohen ide ëndërra
që jo rrallë bëjnë luftë me instiktin
e nuk fiton asnjëra.
Me dy këmbë të drejta e të gjata
që bashkë me dy kofshët që i zbulon minifundi
bëjnë kompasin më të përkryer të botës
me vullkanin para, fshehur nga halli
që nga prapa me zor mban brenda
dy bukë të mbrujtura mirë të ardhura
që nuk dua t’i pjekë vapa
e një mijë e një gjëra të tjera të bukura
që nuk përshkruhen
e që mua nuk më mungojnë vetëm sot
po sa të jem gjallë, gjithë jetën.

Hedh sytë nga trotuaret, i kam frikë,
andej mund të mbijë konkurenca,
pastaj xhelozia.
Dy taka sqep pate,
vazhdojnë të përplasen asfaltit
gjithë kohën para meje,
muzikës së këndëshme që kompozojnë
nuk i pëlqen auditori,
turret drejt qiellit.

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Petrit Sulaj
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: