Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Our war - Babeta Rexhepi / Translated by Alfred Kola
Wed Dec 06, 2017 8:24 am nga Agron Shele

» Poezi nga Drita Gera
Wed Dec 06, 2017 8:21 am nga Agron Shele

» Atdheu im / Poezi nga Astrit Bllaca
Wed Dec 06, 2017 7:56 am nga Agron Shele

» Zonder jou / Poezië van Marian Eikelhof
Wed Dec 06, 2017 7:47 am nga Agron Shele

» Dreamer / Poem by Sunita Paul
Wed Dec 06, 2017 7:44 am nga Agron Shele

» Poezi nga Sonja Haxhia
Wed Dec 06, 2017 1:20 am nga Agron Shele

»  The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon
Tue Dec 05, 2017 11:25 pm nga Agron Shele

» E pastaj? / Poezi nga Juljana Mehmeti
Tue Dec 05, 2017 11:21 pm nga Agron Shele

» Constellations - Eliza Segiet / Translated by Artur Komoter
Tue Dec 05, 2017 11:13 pm nga Agron Shele

January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 53 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri babeta rexhepi

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 750 artikuj v 647 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Sadie Kryeziu Dija

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
Agron Shele

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 46
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Sadie Kryeziu Dija   Sat Jan 23, 2016 11:57 pmPoezi nga Sadie Kryeziu Dija


Unë biri Yt me emrin tënd
dhimbjen e kam liri


( Kushtuar babait, gjyshit, vjehrrit tonë të dashur Avdullah Bejta, me rastin e dhjetëvjetorit të ndarjes nga NE, 24 Janar 2006)Për ty qe me Plisin e bardhë u rrite,
stinën e lirisë për ta takuar
pa plagë të shpirtit e pa luftëra
të çelin lulet në porten e pafajesisë …
Dhe, Unë biri Yt të mos e mallkoj njëriun vrastarë, se tehu i thikës i mori jetën
shërbëtorve të cilët janë menaxherët e ‘’liderve’’,
Por ti lutemi Plisit- Plisit të bardhë se jemi krenarë qe jemi shqiptarë…
Për Ty e ruaj një plagë-përmes vargut të poetit,
Se loti im për ty është oqean e dhimbja shkruhet brenda shpirtit…,
se bota është e bukur kur je krenarë me veprat e babait
Trashëgimtar!
Cili është fati im të mbajë emrin gjallë,
Përmes librave e fletoreve qe ti i dashuroje,
Përmes fjalimeve në demonstratat e studentve,
Përmes vargjëve të Fishtës, Naimit, Migjenit… qe aq bukur i recitoje,
Apo përmes fjalës së burrit se toka sillet rreth boshtit te vet !
Unë biri Yt flas çdo ditë me yjet
sa me fat jemi Unë dhe Ti se njëriu nuk vdes pa liri…
Pa emer as dielli nuk e ngrohe folen, as hëna nuk shërohet nga loti i ndarjes…
Unë biri Yt flas me emer se jam gjallë,
Në rrugën e bukur të drejtësisë…dëshmitarë i kohës drejt shkencës së diturisë,
Unë biri Yt përmes lotit tim të hidhur në dhjetëvjetorin e ndarjes,
flas se jam krenarë qe të kisha baba
dhe te dua pafundësisht!
Unë biri Yt me emrin tënd dhimbjen e kam liri të jetës…!

( Përmes këtyre vargjeve kam përshkruar dashurinë e Abedinit, për babain e tij qe ende i mungon)


24 Janar 2016 Londër

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Sadie Kryeziu Dija
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: