Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Our war - Babeta Rexhepi / Translated by Alfred Kola
Wed Dec 06, 2017 8:24 am nga Agron Shele

» Poezi nga Drita Gera
Wed Dec 06, 2017 8:21 am nga Agron Shele

» Atdheu im / Poezi nga Astrit Bllaca
Wed Dec 06, 2017 7:56 am nga Agron Shele

» Zonder jou / Poezië van Marian Eikelhof
Wed Dec 06, 2017 7:47 am nga Agron Shele

» Dreamer / Poem by Sunita Paul
Wed Dec 06, 2017 7:44 am nga Agron Shele

» Poezi nga Sonja Haxhia
Wed Dec 06, 2017 1:20 am nga Agron Shele

»  The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon
Tue Dec 05, 2017 11:25 pm nga Agron Shele

» E pastaj? / Poezi nga Juljana Mehmeti
Tue Dec 05, 2017 11:21 pm nga Agron Shele

» Constellations - Eliza Segiet / Translated by Artur Komoter
Tue Dec 05, 2017 11:13 pm nga Agron Shele

January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 53 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri babeta rexhepi

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 750 artikuj v 647 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Gregori Colbert ( Tunizi) / Shqipëroi: Vasil Çuklla

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
Agron Shele

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 46
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Gregori Colbert ( Tunizi) / Shqipëroi: Vasil Çuklla   Wed Apr 20, 2016 5:38 am
Poezi nga Gregori Colbert ( Tunizi)


Gjithshka do të ish mrekulli
nëse nuk vdisnim me sytë tejet-hapur
nëse nuk do të baresnim kënd më kënd
të rrejtur, se gjasme...
''Tokë e Amëshuar'', është ky vend...
nëse s'kryqëzonim ëndrat tona
me gozhdë, në kryqe të drunjtë!
Ndoshta dielli, të kapte Zenithin
muajit Nëntor, sigurisht
ndoshta, dejet të rimbusheshin me gjak
dhe pëllëmbët e duarve, ti kishim të ngrohta
si prekje prindërore
si bukë erëmirë
dhe jo, porsi buka farmak...
Gjithë detet
falin shpirtin në vjeshtë
tok me to fal shpirt, shpirti im
për çdo ditë vdes edhe unë...
brenda meje më varros, pambarim!


Shqipëroi: Vasil Çuklla
_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Gregori Colbert ( Tunizi) / Shqipëroi: Vasil Çuklla
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: