Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Our war - Babeta Rexhepi / Translated by Alfred Kola
Wed Dec 06, 2017 8:24 am nga Agron Shele

» Poezi nga Drita Gera
Wed Dec 06, 2017 8:21 am nga Agron Shele

» Atdheu im / Poezi nga Astrit Bllaca
Wed Dec 06, 2017 7:56 am nga Agron Shele

» Zonder jou / Poezië van Marian Eikelhof
Wed Dec 06, 2017 7:47 am nga Agron Shele

» Dreamer / Poem by Sunita Paul
Wed Dec 06, 2017 7:44 am nga Agron Shele

» Poezi nga Sonja Haxhia
Wed Dec 06, 2017 1:20 am nga Agron Shele

»  The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon
Tue Dec 05, 2017 11:25 pm nga Agron Shele

» E pastaj? / Poezi nga Juljana Mehmeti
Tue Dec 05, 2017 11:21 pm nga Agron Shele

» Constellations - Eliza Segiet / Translated by Artur Komoter
Tue Dec 05, 2017 11:13 pm nga Agron Shele

January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 53 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri babeta rexhepi

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 750 artikuj v 647 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Fatbardha Xhani Myslimaj

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
Agron Shele

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 46
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Fatbardha Xhani Myslimaj   Wed Apr 20, 2016 6:38 amPoezi nga Fatbardha Xhani Myslimaj
UNË DO TË KUDESEM QË TI TË JESH MIRË    
   
                                                                                                                             

Ti mos u lodh të kuptosh
ku qëndron sekreti im.
Unë nuk jam e bukur
format e mia i përsos lëvizja…

Kur unë filloj të tregoj,
ti mendon, uf ç’ gënjeshtra?!
Unë them qielli është në krahët e mi
hapësira është në sytë e mi,
e ardhmja është në hapin tim…

Dëgjo se çdo të të them tani:
pranvera është në frymën time
hape gojën të të jap jetë
Vjeshta është në buzët e mia
lermë të të thith nektarin
e të marresh mjaltin
curril në harrimin e çastit tonë…

Unë jam një grua
mos u lodh duke menduar
se çfarë të tjerët shohin në mua.
Ata përpiqen aq shumë,
por nuk mund të prekin misterin tim
preke ti,
të lutem…

Ata nuk mund ta shohin
dritën e ninëzës time
pas prekjes së diellit tënd
është dritë që dhëmb…

Unë vetëm Ty ta them
Vetëm Ty ta tregoj!

Ti shiko harqet e ylberëve
mbrapa breshërit tim
diellin e buzëqeshjeve të mia,
udhëtimin e gjinjve të mi,
Hirin e stilit tim…

Tani ti mund ta kuptosh
pse koka ime nuk është ulur.
sepse unë nuk shaj
unë hesht kur duhet të flas me zë të lartë
të egër
të vërtetë..
hesht dhe gumëzhij si erë e gjelbër!

Kur me ndjek
Kur më sheh mua duke kaluar thjeshtësisht
pa bujë
pa kreni boshe
kjo duhet të bëjë që ti të ndjehesh krenar…

Unë të lutem
beso gjurmën që lë këmba ime,
përkedhel hijen e flokëve të mi
lëri gishtërinjtë e tu
në pëllëmbën e dorës time…

Unë jam grua
unë do të kujdesem që ti të jesh mirë
edhe sikur zemrën
të ma bësh thërrime…
TRI PYETJE NJË PËRGJIGJE


Ti mbremje pse bie kaq e purpurt
Ti erë pse prek ëmbël ëndrrat e mia
Ti diell pse zhytesh ngadalë duke u lutur…
Po vjen pranvera, më prek dashuria!!
EKZISTON


Në detin që luan me dallgët
Në ajrin që luan me retë
Në besën që lidhet tek fjalët
Ekziston dashuria e vërtetë…

Në shiun që tokën e ngin
Në hënën që ngrin nëpër retë
Në diellin që verbon pasigurinë
Ekziston dashuria e vërtetë…

Në gonxhen që ëmbël lulëzon
Në lulen që dridhet nën vesë
Në aromën që bletën tërbon
Ekziston dashuria e vërtetë…

Dhe kur unë do të kem ikur
Kur Bardha kujtim do të jetë
Në këto vargje lotëndritur
Do ekzistoje dashuria e vërtetë…

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Fatbardha Xhani Myslimaj
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: