Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliLatest imagesRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Mourning - Poem by Shoshana Vegh / Translated into English by Gaby Morris London
Jeta (monolog) EmptyMon Aug 15, 2022 4:19 am nga Agron Shele

» Angels Bless Us In Sleep / Poem by Linda B. Scanlan
Jeta (monolog) EmptySun Aug 14, 2022 9:58 am nga Agron Shele

» From a mother to her special son / Poem by Ernesto Kahan
Jeta (monolog) EmptySun Aug 14, 2022 9:32 am nga Agron Shele

»  Natalie Arbiv Vaknin (Israel)
Jeta (monolog) EmptySun Aug 14, 2022 9:27 am nga Agron Shele

» Poezi nga Grigor Jovani
Jeta (monolog) EmptySun Aug 14, 2022 1:34 am nga Agron Shele

» KALAJA E NDËRTUAR NGA FJALA (Përsiatje mbi librin “Vepra me rëndësi të shumëfishtë” të Ajete Zogaj) / Nga: Timo Mërkuri
Jeta (monolog) EmptySun Aug 14, 2022 1:17 am nga Agron Shele

» Kalendari poetik: Sibilla Aleramo (1876-1960) / Përgatiti materialin Maksim Rakipaj
Jeta (monolog) EmptySat Aug 13, 2022 10:50 pm nga Agron Shele

» Lost Peace… / Article by Nahide Soltani
Jeta (monolog) EmptySat Aug 13, 2022 11:04 am nga Agron Shele

» UNDEFINED / Poem by Jagdish Prakash
Jeta (monolog) EmptySat Aug 13, 2022 11:00 am nga Agron Shele

May 2024
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 54 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Franca

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 924 artikuj v 818 temat
Sondazh

 

 Jeta (monolog)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
Agron Shele


Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 51
Location : Albania

Jeta (monolog) Empty
MesazhTitulli: Jeta (monolog)   Jeta (monolog) EmptySat Apr 13, 2013 10:01 am

Jeta

Jeta (monolog) Lulezi12

nga Lulzim Hajdari

Ehh… I gjithë trupi më dhëmb.
Ndihem i këputur, i lodhur, i rraskapitur. Këmbët nuk më mbajnë, nuk kam më force, gjunjët s’mbajnë peshë. O Zot edhe patericat nuk më hyjnë në punë.
Po eci këmbadoras.
Po, po nuk jam më njëri, nuk jam qenie njerzore, jam shndërruar në qenie tjetër. Por se në çfarë, nuk mund të ja vë emrin as vetë.
Ndoshta... jo,jo nuk ka kuptim, nuk mund të krahasoj veten me asnjë qenie tjetër. Më mirë po e lë pa identitet. Jam lodhur nga kjo jetë, nga rrugët e saj të gjata, të vështira , me kthesa të rrezikshme. Ja këtë kthesën këtu e kalova me shumë mund, por ndoshta pas kësaj është tjetra, një humnerë e thellë, e pa fund ku nuk shpëton dot. Do të doja të ktheja mbrapshtë, t’i ktheja shpinën humnerës që ndoshta po më pret pas asaj kthesës tjetër të padukshme. Por rrjedha e jetës nuk po më lejon, ajo po më merr me forcë.
Jam lodhur nga kjo jetë ku asgjë s’ka kuptim.
Eci vetëm, eci pa pushim, gjithmonë drejt rrjedhës së jetës me shpresë, se një ditë do të jetë më mire. Por jo, u bënë vite dhe nuk po ndryshon asgjë. Kush mund të thotë përse e thua këtë, por mua më kujtohet kur isha më i ri dhe ëndërroja, shpresoja që të bëheshim më mirë, që të ndryshonim. …Prisja një ndryshim më të madh.
Edhe sot që kanë kaluar vite shpresoj për më mirë. Por o Zot e njëjta rutinë. Jam lodhur nga kjo jetë, nga ky qytet, nga kjo botë ku çdo gjë është e kotë. Nga këta njerëz që ndryshojnë veshjet në çdo stinë, në çdo modë, që të duken më mirë, të bukur sikur ndryshimi është bërë por në zemrat e tyre ka ligësi.
Janë po ata të dikurshmit, jemi po ata.
Jam lodhur nga kjo jetë, nga dashuritë e zhgënjyera. Të shprehësh atë që ndjen, të kuptojnë mbrapsht. Pak dashuri prej zemre kërkova nga jeta por atë unë kurr nuk e gjeta.
Ehh… Fati im sa larg syrit të Zotit.
Dhe rrjedha e jetës shkon drejt kthesës së rrezikshme. Megjithatë jeta vazhdon, vazhdoj të jetoj edhe unë, edhe pse nga çasti në çasti pritet goja e madhe e pamëshirshme e humnerës që të më përpijë.
Ehh sikur të gjithë të ishin të barabartë, sikur të kuptonin dhimbjet e njëri-tjetrit, sikur të mos ekzistonin fare lotët, mërzia, hallet, xhelozia, ambicja. Të ishte kjo jetë këtu si në parajsë. Hahah ç’po flas dhe unë. Të paktën ëndërroj. Parajsa egziston vëtëm në atë botë. Në atë botë që po afron. Po, po dhe unë jam nisur për atje, i gjithë njerzimi është nisur për atje, por disa se kanë kuptuar. Jam lodhë nga ky qytet, nga kjo botë, nga këta njerëz, i zhgënjyer nga pandryshimi.
Eh, sikur të mbyllja sytë e bija në gjumë e të mos zgjohhesha kurr. !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Jeta (monolog)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Dhimbje dhëmbi / Tregim nga Jeta Vojkollari

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: