Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS


Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Our war - Babeta Rexhepi / Translated by Alfred Kola
Wed Dec 06, 2017 8:24 am nga Agron Shele

» Poezi nga Drita Gera
Wed Dec 06, 2017 8:21 am nga Agron Shele

» Atdheu im / Poezi nga Astrit Bllaca
Wed Dec 06, 2017 7:56 am nga Agron Shele

» Zonder jou / Poezië van Marian Eikelhof
Wed Dec 06, 2017 7:47 am nga Agron Shele

» Dreamer / Poem by Sunita Paul
Wed Dec 06, 2017 7:44 am nga Agron Shele

» Poezi nga Sonja Haxhia
Wed Dec 06, 2017 1:20 am nga Agron Shele

»  The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon
Tue Dec 05, 2017 11:25 pm nga Agron Shele

» E pastaj? / Poezi nga Juljana Mehmeti
Tue Dec 05, 2017 11:21 pm nga Agron Shele

» Constellations - Eliza Segiet / Translated by Artur Komoter
Tue Dec 05, 2017 11:13 pm nga Agron Shele

December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 53 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri babeta rexhepi

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 750 artikuj v 647 temat
Sondazh

Galaktika Poetike "ATUNIS"
 • Galaktika Poetike "ATUNIS"

 • Poertry of Galaxy "ATUNIS"


 • Vendosja e emrit në Lashtësi kishte një rëndësi të madhe sepse shprehte tiparin kryesor dallues të njeriut. Sipas Xhuzepe Katapanos “Emri në parim, ishte si një formulë strukturore, pasi shprehte jo vetëm natyrën e brëndshme, por edhe rolin e qënies të cilës i ngjitej“
 • Termi Atunis përbëhet nga Atu + Nis dhe do të thotë “Aty nis”, “Kalërimi nis”.Kalërimin edhe sot e gjejmë në trevat toske në termin (ata) madje edhe në dialektin arvanit si ”do vemi ata” që do të thotë “Do shëtisim kaluar”. Në Toskërisht gjendet dhe përdorimi i termit “Atalidhës” që e gjejmë të dokumentuar dhe në “Alipashiadën” e Haxhi Shehretit, etj. Në trevat gege përdorimi i termit (at, ati, atin) vazhdon të egzistojë dhe i referohet kalit, si “Shalo atin”, “ I grah atit” etj. Pra Atunis(Atu nis) do të thotë “Është i pari që hypi (kalëroi) në një kalë”, “Aty nisi(zanafilla)”. Emri “Atunis” është gjetur në vazot etruske që i përkasin shekullit të VII, VI dhe V p.e.r.

 • Në mitologji Atunis apo Kalorësi i Parë, Aloean, njeriun që ushqente kuajt, e gjejmë si bir të Poseidonit(Potis Dhënësi* (Ai që dha ujin për të potisur)).Në një tjetër vazo etruske, Atunis pasqyrohet në gji të Turanit (Dardanes/Afërditës)
 • Përdorimi i termit (At) gjendet dhe tek termi (Atdhe dhe at(baba)).
 • 1- f15, Xhuzepe Katapano „Thoti fliste shqip“ Botimet enciklopedike 2007
 • 2- f239 Niko Stillo „Etruskishte Toskërishte“ 2010
 • *- F159 Aristill Kola “ Gjuha e Zotave”
  Galaktika Poetike ”ATUNIS”, del me moton e formimit koncept të një ARTI bashkëkohor, universal dhe të pakufizuar.

 • Galaktika Poetike "ATUNIS" është lidhje shkrimtarësh, poetësh e piktorësh, e cila afron risi krijuese me kombësi të ndryshme, por me bazë shpirtërore të gjerë arti, për të ndihmuar përcjelljen e artit në të gjitha format etike-kulturore-shoqërore. Respekti i diversitetit dhe kulturave të ndryshme formon një frymë të lirë letrare komunikimi midis autorëve dhe me identitet të plotë letrar global. Ky është qëllimi i "ATUNIS", një fllad muzash që qarkullon në brendësinë e një galaktike letrare globale, ku "ATUNIS" ka për lajmotiv artin në shërbim të zhvillimit, emancipimit, drejtësisë hyjnore dhe respektit njerëzor. Atunisët i bashkon forca shpirtërore e përbashkët letrare, i përshkron ndjenja e thellë për estetikën, i motivon karakteri krijues esencial dhe ringritja e vlerave kulturore shqiptare në shkallën më të civilizuar ndërkombëtare.

 • Bordi Drejtues

  1. DIRECTION BOARD

   1. Agron Shele IWA; WPS (Belgjikë)
   2. Enertin Dheskali ( Albania)
   3. Hasije Selishta - Kryeziu IWA; WPS (Prishtinë- Kosovë)
   4. Raimonda Moisiu IWA (USA)
   5. Peter Tase (USA)
   6. Prof.Muhammad Shanazar (Pakistan)
   7. Sunita Paul
   8. Caroline Nazareno (Philippine)
   9. Luan Maloku ( Zvicër)
   10. Roula Pollard(Greece)
   11. NilavroNill Shoovro
   12. Gunsel Djemal (Angli)
   13. Luz María López (Puerto Rico)
   14. Sinan Vaka (Itali)
   15. Dr. Eftichia Kapardeli (Greqi)
   16. Shefqete Goslaci (Prishtinë - Kosovë)
   17. Lumo Kolleshi (Përmet - Albania)
   18. Leyla Işık ( Turkey)
   19. Rami Kamberi ( Maqedoni)
   20. Anton Gojçaj (Mali i Zi)
   21. Alicia Minjarez Ramírez (Mexico)
   22. Bilall Maliqi (Preshevë)
   23. Milica Lilic ( Serbia)
   24. Irina Hysi (Tiranë - Albania)
   25. Kujtim Morina (Tiranë – Albania)
   26. Juljana Mehmeti ( Albania- Itali)
 • Shiko mesazhet pa përgjigje
   

  Kumte dhe Ese

   
  TematMesazhet
  Mesazhi i fundit
  Asnjë mesazh i ri

  Kumte dhe Ese

  Basket of the forum
  Moderatorët: Agron Shele, Moderators
  Asnjë mesazh i riProzë, Asnjë mesazh i riNjoftime, Asnjë mesazh i riBotimet e reja
  647750Our war - Babeta...
  Wed Dec 06, 2017 8:24 am
  Agron Shele Shiko mesazhin e fundit
  Today's active topics
  Today's top 20 posters
  Overall top 20 posters
  Delete the forum cookies
  Kush është në linjë
  Kush është në linjëAnëtarët e këtij forumi kanë postuar 750 artikuj
  Forumi ka 53 anëtarë të regjistruar
  Anëtari më i ri babeta rexhepi
  1 Përdorues në Linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 1 vizitor
  Rekord i përdoruesve në linjë ishte 22 më Thu Aug 10, 2017 1:46 pm

  Anëtarët të regjistruar Asnjë
  No users have a birthday today
  No users are having a birthday in the upcoming 7 days
  Legjenda : [ Moderators ]

  Mesazhe të rejaMesazhe të rejaAsnjë mesazh i riAsnjë mesazh i ri  Forumi është KyçurForumi është Kyçur