Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Our war - Babeta Rexhepi / Translated by Alfred Kola
Wed Dec 06, 2017 8:24 am nga Agron Shele

» Poezi nga Drita Gera
Wed Dec 06, 2017 8:21 am nga Agron Shele

» Atdheu im / Poezi nga Astrit Bllaca
Wed Dec 06, 2017 7:56 am nga Agron Shele

» Zonder jou / Poezië van Marian Eikelhof
Wed Dec 06, 2017 7:47 am nga Agron Shele

» Dreamer / Poem by Sunita Paul
Wed Dec 06, 2017 7:44 am nga Agron Shele

» Poezi nga Sonja Haxhia
Wed Dec 06, 2017 1:20 am nga Agron Shele

»  The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon
Tue Dec 05, 2017 11:25 pm nga Agron Shele

» E pastaj? / Poezi nga Juljana Mehmeti
Tue Dec 05, 2017 11:21 pm nga Agron Shele

» Constellations - Eliza Segiet / Translated by Artur Komoter
Tue Dec 05, 2017 11:13 pm nga Agron Shele

December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 53 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri babeta rexhepi

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 750 artikuj v 647 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Donika Paci

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 46
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Donika Paci   Sat Aug 15, 2015 4:40 amPoezi nga Donika Paci
PËRQAFOMËKur shpirti vuan,përqafom
mos më lër të mbytem,
më shumë pranë vetes afrom
me zjarr dashurie shtrëngom .

Mos më quaj të marrë
tëndin përqafim e dua ,
puthmë në balle
pa frikë thuam : te dua .

Përqafom me mall të prushëruar
brënda vetes këtë ndjenjë mos e mbaj ,
se me shpirt te përvëluar
edhe dimri bëhet Maj .
GJITHCKA GRIGri bota në pafundesi
gri zemra në të ëmblen dashuri ,
gri shpirti në pafajësi
gri,gjithçka gri .

I TREMBËM ZEMRËS


Nuk u trembëm largësive
por zemrave akull,kur janë pranë,
nuk i trembëm detit të egërsuar
i trembëm zemrës kur ngre dallgë...
Nuk i trembëm qiellit gri
që rrufehedh e vetëtin
i trembëm tëndit det
mbushur me trishtim !
CA FJALËLehtë pëshpërite ca fjalë
jo të vjeshtes në agime,
por si lulet në maj
kur "flasin" ëmbël në gjelbërime .

Lehtë,më pëshpërite ca fjalë
si të hënës ca vështrime,
e ngrohtësine përcolle ngadalë
deri në zemër të zemrës time .

NË PRITJE


Në pritje finishi jam verbuar
betimit ulur gjunjëzisht ,
kot më thanë ,ke shpresuar
në rrahje fallso dashurish .


_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Donika Paci
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Monda Korca: Dy poezi "Shperthimi im - dhe - Dashuri ne shi !- Nga -Raimonda Moisiu
» Me rastin e ditlindjes:POEZI NGA SILVANA BERKI
» Poezi për dashurinë
» ANILA KATI:Dy poezi
» Agim Xhemali :Partia Enverit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: