Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Our war - Babeta Rexhepi / Translated by Alfred Kola
Wed Dec 06, 2017 8:24 am nga Agron Shele

» Poezi nga Drita Gera
Wed Dec 06, 2017 8:21 am nga Agron Shele

» Atdheu im / Poezi nga Astrit Bllaca
Wed Dec 06, 2017 7:56 am nga Agron Shele

» Zonder jou / Poezië van Marian Eikelhof
Wed Dec 06, 2017 7:47 am nga Agron Shele

» Dreamer / Poem by Sunita Paul
Wed Dec 06, 2017 7:44 am nga Agron Shele

» Poezi nga Sonja Haxhia
Wed Dec 06, 2017 1:20 am nga Agron Shele

»  The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon
Tue Dec 05, 2017 11:25 pm nga Agron Shele

» E pastaj? / Poezi nga Juljana Mehmeti
Tue Dec 05, 2017 11:21 pm nga Agron Shele

» Constellations - Eliza Segiet / Translated by Artur Komoter
Tue Dec 05, 2017 11:13 pm nga Agron Shele

January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 53 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri babeta rexhepi

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 750 artikuj v 647 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Skënder Braka

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
Agron Shele

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 46
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Skënder Braka   Wed Apr 20, 2016 6:26 amPoezi nga Skënder BrakaBesoni tek sytë e një gruaje...


Përshkënditur mes flakëve përveluese,
sytë e një gruaje, dy rruzuj shkëndijash janë.
Qëndrën e diellit përherë mbajnë pushtuar.
Gravitet i domosdoshëm për forca të paekuilibruara.
Besojini syve të një gruaje,
kur shfaqen si sytë e qiellit me vetetima.
Në ta është klithja e një nëne
dhe orgazma e humbur në psherëtima.
Syri i nje gruaje eshte syri i detit,
që kapedanin e mire kurrë s’ka per ta tradhetuar
dhe ne diten e rremetit.
Syte e nje gruaje, si një hon për butësitë e pafundeme.
Harrim, për dëshirat e shkurtëra mizore.
Dhimbje dhe rrënim për largimet e pakthyera.
Zjarrr varresh për perandori pasionesh të shfrenuara.
Pentagrame, për gjymtyrë dhe puthje të pangopura.
Vullkan, në orët e nisjes
e thirrur betejash për të ndjer të qaren e një femije.
Syte e nje gruaje jane etje per shtegetime
mbi therrmime akujsh,
të mbetura fluturim hapsirave te qelqeta,
mbi krahe te forte dashurie.
Furtunë shkatrrimtare për ëndërra çmëndurie.
Këmbana,që s’pushojnë së rëni,
për të humburit horizonteve të djegura.
Besoijini syve të një gruaje,
kur në orbita galaktikash endur pafundësisht,
tokës së zhuritur zbresin
për t’i kthyer stinët e ftohta, të lulëzuara…
Besoni tek syte e një gruaje...Mos i lëmndoni !
Në sytë e një gryaje rrotullohet gjithë bota.

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Skënder Braka
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: