Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Our war - Babeta Rexhepi / Translated by Alfred Kola
Wed Dec 06, 2017 8:24 am nga Agron Shele

» Poezi nga Drita Gera
Wed Dec 06, 2017 8:21 am nga Agron Shele

» Atdheu im / Poezi nga Astrit Bllaca
Wed Dec 06, 2017 7:56 am nga Agron Shele

» Zonder jou / Poezië van Marian Eikelhof
Wed Dec 06, 2017 7:47 am nga Agron Shele

» Dreamer / Poem by Sunita Paul
Wed Dec 06, 2017 7:44 am nga Agron Shele

» Poezi nga Sonja Haxhia
Wed Dec 06, 2017 1:20 am nga Agron Shele

»  The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon
Tue Dec 05, 2017 11:25 pm nga Agron Shele

» E pastaj? / Poezi nga Juljana Mehmeti
Tue Dec 05, 2017 11:21 pm nga Agron Shele

» Constellations - Eliza Segiet / Translated by Artur Komoter
Tue Dec 05, 2017 11:13 pm nga Agron Shele

January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 53 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri babeta rexhepi

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 750 artikuj v 647 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Maria Hizma

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
Agron Shele

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 46
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Maria Hizma   Wed Apr 20, 2016 6:45 am
Poezi nga Maria Hizma
POETNë fletët e bardha të shpirtit
lexon shkronjat dhe në heshtje pëshpërit
diku është shkruar aq bukur
diku tjetër vetmia ndrit

Thur vargun dhe ndërton poezinë
si një stilist që modën lëshon
lexon në zemër dhe në shpirt
dhe me vargun tënd zbukuron

Sa herë në shpirt lexove
herë dhimbje dhe herë dashuri
me vargun tënd shumë qetësove
të rritur, pleq, çdo njeri

Je thirrja e vyrtytit dhe ndjenjës
model jete të shikojnë ty
fjala jote është mjalti i bletës
bëhesh idhull për çdo njeri

Të jesh udhërrefys i së mirës
“ është detyrë për ty”
PA LIRI….Mos thuaj të dua kur zemra nuk e ndjen
mos ledhato një shpirt kur fjala nuk është rrëfenjë
mos dhuro petale lulesh në ditët acar
largohu më mirë pa lënë një zemër vrarë

Mos jep një tingull një kanarine n’ kafaz
kur prej teje diellin e dashurisë drejt saj nuk e ” zbraz ”
një fjalë të “dua” do jetë thjesht pa kuptim
do jetë thjesht një ditë e zbardhur, por pa agim…

E perëndimet do ngelen thjesh pa ngjyra dashurie
si pentagram shkretuar pa nota melodie
si këngë e pakënduar që n’ shpirt kthehet n’ vaj
një galaktike…që perreth teje shikon çdo skaj…

Mos thuaj “të dua” e di që është vetem një fjalë
nuk del nga shpirti ,…nuk e ngroh jo zemrën e vrare
ska dashuri ..se ska liri as syte, as zëri jo…jo
mos thuaj asgjë ….pa lirinë, jo zemra nuk do .
TIAsgani im je ti
Ti ylber i ditëve të mia
si avull më ngre në qiell
rrebesh në tokë më zbret
në ëndërr je një princ
në realitet ti je një mbret
TI
asgan im që nuk njeh stuhi
se vetè stuhia më e madhe je ti
TI
drita e syve të mi
TI
shikimi im më i zjarrtë
ti rrezja e diellit …më e artè
TI
freskia e mëngjeseve të mia
ti jeta ime
TI
ti je vetë dashuria!
AUTO-PORTRET


Tek të shikoj portretin tënd
ne heshtje të pyes Kush je?
më thuaj vetëm emrin tënd
të bukur shpirtin ke
tek të vrojtoj dalloj tek ty
një pranverë, një verë
dhe një vjeshtë me stuhi
me tej një dimër i ngrirë
te ta heq akullin kisha dëshirë
me thuaj e dashur ta di kush je?
mbas syve të bukur një emër ke?
dhe un këta sy që shumë i vrojtova
thellësinë e tyre deshifrova
për një tëndin të ëmbël shikim
fal ëndërrat e mia nga mbrëmja në agim
mes tyre gjej veten ti shpirti im
në çdo frymëmarrje e psherëtimë
Atëherë kush je?
Pasqyre e dashur ..përgjigje s’ më dhe…_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Maria Hizma
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: