Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Our war - Babeta Rexhepi / Translated by Alfred Kola
Wed Dec 06, 2017 8:24 am nga Agron Shele

» Poezi nga Drita Gera
Wed Dec 06, 2017 8:21 am nga Agron Shele

» Atdheu im / Poezi nga Astrit Bllaca
Wed Dec 06, 2017 7:56 am nga Agron Shele

» Zonder jou / Poezië van Marian Eikelhof
Wed Dec 06, 2017 7:47 am nga Agron Shele

» Dreamer / Poem by Sunita Paul
Wed Dec 06, 2017 7:44 am nga Agron Shele

» Poezi nga Sonja Haxhia
Wed Dec 06, 2017 1:20 am nga Agron Shele

»  The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon
Tue Dec 05, 2017 11:25 pm nga Agron Shele

» E pastaj? / Poezi nga Juljana Mehmeti
Tue Dec 05, 2017 11:21 pm nga Agron Shele

» Constellations - Eliza Segiet / Translated by Artur Komoter
Tue Dec 05, 2017 11:13 pm nga Agron Shele

November 2018
MonTueWedThuFriSatSun
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 53 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri babeta rexhepi

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 750 artikuj v 647 temat
Sondazh

Share | 
 

  The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 46
Location : Albania

MesazhTitulli: The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon   Tue Dec 05, 2017 11:25 pmPoem by Vatsala Radhakeesoon


The Giant Seashell’s Song

I dive down
the tropical blue sea
I rest my head
on the magical pillow
of the giant
unique seashell
Mystic soothing music
from the lyre
of the oracle
enchants
my poetic ears

The song of present,
past and future
of life
catches
my full attention
Never will I forget
these lyrics:

“Love
unreachable
unpractical
unjust
To and fro
in life have come

O Heart!
Now no more!
O Mind!
Now be wise!
O Soul!
Now awaken!

Poets need
emotional support
Poets can’t
live alone
So come on
dear poet,
wrap yourself
in my arms’ warmth

But who said
all those?
Did I?
Oh no, no!
No! Dear Poet
You met
the shoulders
of double-faced
Illusion

In 21st century
poets are no sissies
In 21st century
poets are not as fragile
as soft lilies

This is the century
of fighter-poets
The dawn of
practical poets

O men and women
who think of themselves
as the clever bands
amidst the foolish brands!
Never underestimate
my children –
the visionaries,
the poets!
Pay heed
to my words
the words
of the prophet!

The poet has
the strongest heart
the bravest mind
the purest soul

They were,
They are
They will be
never afraid
to face the world
all alone
with the mastery
of their Poetry.”

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Musa Jupolli:Poemë e filozofisë...Dhe poezi komente nga miqët
» Poezia Llemadeo:Kosovë, Kosovë... !(Poemë)
» Skënder R. Hoxha: Gjerdan vargjesh për Dushkajën (Poemë)
» Rajmonda Maleçka: Poemë për Adem Jasharin
» Jorgo Telo:BESARTA E JASHARËVE =Poemë – baladë= Pjesa e parë (Në kujtim të 13 vjetorit të Luftës legjendare të Prekazit )

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: