Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Our war - Babeta Rexhepi / Translated by Alfred Kola
Wed Dec 06, 2017 8:24 am nga Agron Shele

» Poezi nga Drita Gera
Wed Dec 06, 2017 8:21 am nga Agron Shele

» Atdheu im / Poezi nga Astrit Bllaca
Wed Dec 06, 2017 7:56 am nga Agron Shele

» Zonder jou / Poezië van Marian Eikelhof
Wed Dec 06, 2017 7:47 am nga Agron Shele

» Dreamer / Poem by Sunita Paul
Wed Dec 06, 2017 7:44 am nga Agron Shele

» Poezi nga Sonja Haxhia
Wed Dec 06, 2017 1:20 am nga Agron Shele

»  The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon
Tue Dec 05, 2017 11:25 pm nga Agron Shele

» E pastaj? / Poezi nga Juljana Mehmeti
Tue Dec 05, 2017 11:21 pm nga Agron Shele

» Constellations - Eliza Segiet / Translated by Artur Komoter
Tue Dec 05, 2017 11:13 pm nga Agron Shele

January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 53 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri babeta rexhepi

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 750 artikuj v 647 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Mirvete Mehmeti

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
Agron Shele

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 46
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Mirvete Mehmeti   Fri Jan 15, 2016 6:57 am

Poezi nga Mirvete Mehmeti

MRËMJA NORDIKE

Tani në rrugën tënde jam
brenda teje dhe vetes time
të gjithë janë në gjumë...
Vetëm hapat e mi
të pa dukshëm
në lëvizje janë
sikur mundohen
ëndrrën ta zgjojnë
të ikin…
hija ende rrin
në pritje të ujërave të kohës
apo të një grimce blerimi me diell
që kur shputa shkelë
të lë gjurmë të buta...
Ҁ'KEMË


Ҁ'kemë për drekë sot moj nënë?...
bukë e shpresë,si cdo ditë
për shtatëmbëdhjetë vite
gjellë me ujë loti,
bukë nga dheu ,atdheut
e ëmbëlsirën
me gurë vendlindje sheqerosur
SI DRURIN


Burgosur brenda vetes
me mendimet,
si dhe ku të hedhë hapin
me këmbë të lidhura nyjë.
peshë e rëndë
kodër i bëri supet
me ngjyrat e jetës
që vetëm fati din me i dhënë.
botë e kotë,e shkretë
me njëmijë pyetje
pa as dhjetë përgjegjëje,
e shpirti,ngryset nga trishtimi
duke mbajtë pesqindmijë dhimbje
me shpresën se koha i shëron
mbase deri atëherë
krimbi të han si drurin.
GJALLË A VDEKUR


S'mund ta lë heshtjen
të bëj fole në mua,
aroma e luleve t'ua
mos mendo se më mashtron
A nuk e vërenë
se edhe bimët lotojnë
për mënyrën se s'i dhe pse jamë këtu
,,muri me gjoks nuk shtyhej''!...
Kot pëlhura e pranverës tënde më mbështjellë,
malli për atdhe
po e shqyen e bënë copë,copë...
Jo,jo s'do e lë ëndrrën skutave t'ua
një dallgë ndjenje
gjallë a vdekur
më skicon rrugën e kthimit
në djepin me ninula nëne.


_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Mirvete Mehmeti
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: