Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Our war - Babeta Rexhepi / Translated by Alfred Kola
Wed Dec 06, 2017 8:24 am nga Agron Shele

» Poezi nga Drita Gera
Wed Dec 06, 2017 8:21 am nga Agron Shele

» Atdheu im / Poezi nga Astrit Bllaca
Wed Dec 06, 2017 7:56 am nga Agron Shele

» Zonder jou / Poezië van Marian Eikelhof
Wed Dec 06, 2017 7:47 am nga Agron Shele

» Dreamer / Poem by Sunita Paul
Wed Dec 06, 2017 7:44 am nga Agron Shele

» Poezi nga Sonja Haxhia
Wed Dec 06, 2017 1:20 am nga Agron Shele

»  The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon
Tue Dec 05, 2017 11:25 pm nga Agron Shele

» E pastaj? / Poezi nga Juljana Mehmeti
Tue Dec 05, 2017 11:21 pm nga Agron Shele

» Constellations - Eliza Segiet / Translated by Artur Komoter
Tue Dec 05, 2017 11:13 pm nga Agron Shele

January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 53 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri babeta rexhepi

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 750 artikuj v 647 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Mimoza Çobo

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
Agron Shele

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 46
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Mimoza Çobo   Wed Apr 20, 2016 6:50 amPoezi nga Mimoza ÇoboJAM GRUA E VËRTETË!


S'mund ta dua burrin,nëse veten se dua,
prandaj i fal detin e syve të notoj i lumtur,
kur zhytet thellësive sinqerisht me mua,
e di në dashuri nuk kemi për të humbur!

Se zemra për të çel lulet më të bukura,
i ujit me gjakun që rrjedh polen të artë,
kur petalet flladiten me rrahjet e lumtura,
e di se ato lule,kurrë s'kanë për tu tharë!

Se për të perëndia më bëri grua të duruar,
dhe pse fizikisht nuk jam e fortë si hekuri,
por kur më rrjedh loti syrit pa u kontrolluar,
e di pas atij loti do ngazëllej buza së qeshuri!

Se arsyetimi i tij është drejtësi për mua,
për mua gruan e jetës dhe nënën martire,
pas çdo sakrifice me shpirt i them;të dua!
E di,se ai mi çel portat e lumturisë sublime!

Se fjalët ungjillore kam trashëguar si grua,
dhe çdo qelizë e imja është e përsosur,
kur me gomën e shpirtit gabimet mi fshin mua,
e di forca e mendjes gjeniale s'ka të sosur!

Se për të thjeshtesia është gjëja më e çmuar,
tek unë e ka gjetur dhe në mendimin e pjekur,
ndaj për të mbaj ndezur dashurinë e bekuar,
e di rrënjët e saj askush s'ka për t'i prekur!
E PËRJETSHME SI YJËSITËSi reja e bardhë prej diellit jam zhuritur,
diku nën qerpikë qesh deti yt i kaltër,
zhytem si sirenë të lag buzën e djersitur,
fluturoj si pulëbardhë dhe luaj me valët.

Se aty thith shijen e ëmbël të dashurisë,
kripën dhe lezetin ku ngjyej buzën e etur,
pa të bukurin qerpik i vë zjarrin pasurisë,
se ai mi ndezi e ndricojë yjet e pa feksur.

Ah,këta sytë e tu kur fluturojnë medituar,
çaste lumturie sjellin kur kthehen në tokë,
por kur ata sy të çiltër gjallojnë menduar,
shpirti më këputet kur derdhin ndonjë lot.

Se në thellësi të tyre ndihem e mrekulluar,
zbres porsi hëna mbi qerpikun që vallëzon,
dhe pres si një fëmijë të lindin yjet e pashuar,
t’i rrëmbej një nga një paçka se xixëllojnë.

Shpirti të më qeshi,e të më rrijë ëndërruar,
si ëndërrat që ngjallen prej shpresës një ditë,
nëpër krahët e tu të jem femër e dashuruar,
se aty dua të jem e përjetshme si yjësitë._________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Mimoza Çobo
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: