Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Our war - Babeta Rexhepi / Translated by Alfred Kola
Wed Dec 06, 2017 8:24 am nga Agron Shele

» Poezi nga Drita Gera
Wed Dec 06, 2017 8:21 am nga Agron Shele

» Atdheu im / Poezi nga Astrit Bllaca
Wed Dec 06, 2017 7:56 am nga Agron Shele

» Zonder jou / Poezië van Marian Eikelhof
Wed Dec 06, 2017 7:47 am nga Agron Shele

» Dreamer / Poem by Sunita Paul
Wed Dec 06, 2017 7:44 am nga Agron Shele

» Poezi nga Sonja Haxhia
Wed Dec 06, 2017 1:20 am nga Agron Shele

»  The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon
Tue Dec 05, 2017 11:25 pm nga Agron Shele

» E pastaj? / Poezi nga Juljana Mehmeti
Tue Dec 05, 2017 11:21 pm nga Agron Shele

» Constellations - Eliza Segiet / Translated by Artur Komoter
Tue Dec 05, 2017 11:13 pm nga Agron Shele

December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 53 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri babeta rexhepi

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 750 artikuj v 647 temat
Sondazh

Share | 
 

 HESHTJE BLU…2 / Poezi nga Lumturi Ymeri Bersava

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 46
Location : Albania

MesazhTitulli: HESHTJE BLU…2 / Poezi nga Lumturi Ymeri Bersava   Sat Aug 15, 2015 5:03 am
Poezi nga Lumturi Ymeri BersavaHESHTJE BLU…2


Heshtja me aroma
të kaltra e të gjelbërta
si valët e liqenit
e shushurima e plepave,
bën joga
nëpër kthina shpirti
Trazon hirin e viteve
skutave të fshehtësive
gacës ku ka mbetur
pakëz dritë e mekur…

Ashtu si perëndimi
shkrin diell sipërfaqes ujore
luhatet puhizës valore
E dalëngadalë
thyhet, përthithet thellësive
atje ku nisin vajin Sirenat
të ringjallin legjendat…

Heshtja përpëlitet qerpikëve
magjepsës në përkundjen e ëndrrave
edhe të lotëve
Mburoja të smeraldëve
më të thellë se blu
moteve, po aty…

Një jetë e zbraza heshtjen
e s’ia nxora dot fundin
kaq mbushur me ty…

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
HESHTJE BLU…2 / Poezi nga Lumturi Ymeri Bersava
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Monda Korca: Dy poezi "Shperthimi im - dhe - Dashuri ne shi !- Nga -Raimonda Moisiu
» Me rastin e ditlindjes:POEZI NGA SILVANA BERKI
» Poezi për dashurinë
» ANILA KATI:Dy poezi
» Agim Xhemali :Partia Enverit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: