Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Our war - Babeta Rexhepi / Translated by Alfred Kola
Wed Dec 06, 2017 8:24 am nga Agron Shele

» Poezi nga Drita Gera
Wed Dec 06, 2017 8:21 am nga Agron Shele

» Atdheu im / Poezi nga Astrit Bllaca
Wed Dec 06, 2017 7:56 am nga Agron Shele

» Zonder jou / Poezië van Marian Eikelhof
Wed Dec 06, 2017 7:47 am nga Agron Shele

» Dreamer / Poem by Sunita Paul
Wed Dec 06, 2017 7:44 am nga Agron Shele

» Poezi nga Sonja Haxhia
Wed Dec 06, 2017 1:20 am nga Agron Shele

»  The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon
Tue Dec 05, 2017 11:25 pm nga Agron Shele

» E pastaj? / Poezi nga Juljana Mehmeti
Tue Dec 05, 2017 11:21 pm nga Agron Shele

» Constellations - Eliza Segiet / Translated by Artur Komoter
Tue Dec 05, 2017 11:13 pm nga Agron Shele

January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 53 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri babeta rexhepi

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 750 artikuj v 647 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Lola Shehi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
Agron Shele

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 46
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Lola Shehi   Sat Jan 16, 2016 12:56 pm
Poezi nga Lola Shehi

VETËVETES, SOT…


Sa shumë qenkam mbushur sot, vullkan
Buza s’më qesh, shpirti-rebelim..!
Largohem qiejsh, si një re e vrarë,
Që thërret rrufetë për klithma me gjëmim…

Më kot harrakatem, askund nuk e gjej,
Ta shoh, ta prek, ta ndjej, ta kuptoj…
Veç stuhi dhe furtuna shoh gjithandej,
Me kot, veten time nëpër qiej kërkoj!

Kujtimesh, brengash, lotësh kristal,
Është arratisur…dhe s’di, vallë për ku…
Më shfaqet papritur, pa thënë asnjë fjalë,
Edhe unë i qëndroj heshtur, gjithashtu…!


Mos më thuaj...I shtrenjti im,jeta ime, nuk i ngjan jetës tënde
ndaj, jeta ime mos më thuaj aspak
kur brengave s`mundesh të më ndjekësh
kur s`e shpëton dot jetën time ngecur në lak
Joooo,mos më thuaj më jeta ime
tashmë,lodhur jam`, përsëritur shpesh ky togfjalësh
e di,ca të ashpër do të duken këto vargje
si re e vrarë ndihem sonte ,nuk kërkoj as të më falësh
Mos më mendo të fortë,jam veçse nje dritëz e vogël kandili
që pikës s`fundit t`vajit e lodhur lëkundet
jam veçse një filiz i brishtë,një fijëz e hollë peri
që pakëz ta tërheqësh, rrezikon të këputet.
Ahhh kjo e bekuar jetë, na qenka një det i trazuar
ne, qenkemi ca varka të vogla që lundrojmë mbi të
kur befas na përmbys ndonjë dallgë e tërbuar
pa frymë ,ashtu me shpirt e pa shpirt... bregut na lë...


RREBESH…Ngjitur rrobat trupit nga ky shi rrebesh,
Ftohtë nuk paskam, shpirtin e kam larg…
Koha rrotull meje ecën e përhumbur,
Nuk e ndjen aspak, lagur është një vajzë…
Çadrën telkëputur ja rrëmbeu era,
Larg ja vidhisi…s’dihet…se për ku...
Unë mendoja ty ndër të tjera,
Shpirtin tënd rrebel…gjithashtu...
E vështroja në sy qiellin e sterruar,
Iu drejtova ashpër me të rreptin varg:
“Ti rrebesh i egër,qiejsh i tërbuar,
Dashurinë time…dot…s’e lag.

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Lola Shehi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: