Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Our war - Babeta Rexhepi / Translated by Alfred Kola
Wed Dec 06, 2017 8:24 am nga Agron Shele

» Poezi nga Drita Gera
Wed Dec 06, 2017 8:21 am nga Agron Shele

» Atdheu im / Poezi nga Astrit Bllaca
Wed Dec 06, 2017 7:56 am nga Agron Shele

» Zonder jou / Poezië van Marian Eikelhof
Wed Dec 06, 2017 7:47 am nga Agron Shele

» Dreamer / Poem by Sunita Paul
Wed Dec 06, 2017 7:44 am nga Agron Shele

» Poezi nga Sonja Haxhia
Wed Dec 06, 2017 1:20 am nga Agron Shele

»  The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon
Tue Dec 05, 2017 11:25 pm nga Agron Shele

» E pastaj? / Poezi nga Juljana Mehmeti
Tue Dec 05, 2017 11:21 pm nga Agron Shele

» Constellations - Eliza Segiet / Translated by Artur Komoter
Tue Dec 05, 2017 11:13 pm nga Agron Shele

December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 53 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri babeta rexhepi

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 750 artikuj v 647 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Iliriana Koleka

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
avatar

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 46
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Iliriana Koleka   Sat Jan 16, 2016 1:07 pm

Poezi nga Iliriana Koleka

QESH E GAJAS


Qesh e gajas
Ndonëse ajo të mban lidhur
Me krahët me yje
E ëmbël, e hidhur

Ka dlirësinë e muzikën
E pëshpërimave në vapë
Në pasditet e dashurisë
Kur rrije me të bashkë

E kaluara nuk blihet
E kaluara nuk shitet
Ka vezullime sysh
Nuk ndryshohet nga shpifjet

Nuk mbushet me trillime
Që avullojnë e mbesin pas
Është thesari yt i vetëm
Ndaj qesh e gajas.

O HEJ


Jam unë malësori
Këtu lart i’a them
O-hej..., mal më mal
O-hej …, thep më thep

Kam mushkritë e mbushura
E bëzaj i tërbum
Kam grushtet e shtrënguara
Hasmit me i’a lëshu

Gjarpërit të zi
Që kryet po qit
O burra erdh dita
Me e shtyp, me e myt

Malet nuk tuten
Sherrin s’e durojnë
Ulërasin hakmarrje
Për ata që i tradhëtojnë!

METAMORFOZA


Ne ramë në det nga yjet e qiellit
U holluam, u zverdhëm, u zgjatëm, u lakuam
Mbi kurriz na dolën gjëmba, s’pyetëm më për oksigjenin
E thithëm nëpërmjet ujit dhe psherëtimë të lehtësuar

Rritëm vetë fëmijët dhe dashuruam po vetveten
Na mbajti gjallë muzika dhe frymëmarrja e detit
Kur vala na sillte lajm me myshqet në gji
Ne drejtonim shikimet drejt yjeve të qiellit

Tani jemi hippocampus me shpinën bosh
Dëgjojmë pëshpëritje nimfash në veshët e çpuar
I ngjajne ledhatimeve që vetë induktojmë
Me bobina kujtimesh, që dikur përjetuam.


_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Iliriana Koleka
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Monda Korca: Dy poezi "Shperthimi im - dhe - Dashuri ne shi !- Nga -Raimonda Moisiu
» Me rastin e ditlindjes:POEZI NGA SILVANA BERKI
» Poezi për dashurinë
» ANILA KATI:Dy poezi
» Agim Xhemali :Partia Enverit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: