Galaktika Poetike ATUNIS
Galaktika Poetike ATUNIS

Galaktika Poetike ATUNIS
 
ForumPortaliRegjistrohuidentifikimi
Kërko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Tema Fundit
» Our war - Babeta Rexhepi / Translated by Alfred Kola
Wed Dec 06, 2017 8:24 am nga Agron Shele

» Poezi nga Drita Gera
Wed Dec 06, 2017 8:21 am nga Agron Shele

» Atdheu im / Poezi nga Astrit Bllaca
Wed Dec 06, 2017 7:56 am nga Agron Shele

» Zonder jou / Poezië van Marian Eikelhof
Wed Dec 06, 2017 7:47 am nga Agron Shele

» Dreamer / Poem by Sunita Paul
Wed Dec 06, 2017 7:44 am nga Agron Shele

» Poezi nga Sonja Haxhia
Wed Dec 06, 2017 1:20 am nga Agron Shele

»  The Giant Seashell’s Song / Poem by Vatsala Radhakeesoon
Tue Dec 05, 2017 11:25 pm nga Agron Shele

» E pastaj? / Poezi nga Juljana Mehmeti
Tue Dec 05, 2017 11:21 pm nga Agron Shele

» Constellations - Eliza Segiet / Translated by Artur Komoter
Tue Dec 05, 2017 11:13 pm nga Agron Shele

January 2019
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Statistikat
Forumi ka 53 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri babeta rexhepi

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 750 artikuj v 647 temat
Sondazh

Share | 
 

 Poezi nga Xhemal Gora

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Agron Shele
Admin
Agron Shele

Male

Libra Join date : 09/01/2012
Age : 46
Location : Albania

MesazhTitulli: Poezi nga Xhemal Gora   Sat Jan 16, 2016 1:20 pmPoezi nga Xhemal Gora
DASHURITË E HUMBURA


Netëve, kur përkunden orë fatesh
premtime besnikërish përplasen humnerave,
heshtja, ngjit kohë thyer harresash,
e kristalit të lotit më sjell pritjet e tua,
kur me buzëqeshje t’a shëroja brengën.

Kur vjen në kohën tonë,
kudoqofsh largësia s’ka vlerë.
Unazat e besnikërisë
në mos u thefshin rrugicave të verbëra,
i presin furtunat e cmirës, hipokrizisë,
tërmete intrigash, mjerimi…
Që në jetët tona përtypin pjesë fatesh

Vetëm malli mbetet,
besniku, deri në vdekje,
më i pastër së ari,
qetë – qetë vjen, pa e trëmbur heshtjen,
nga male, dete, kontinente…
duke të mbajtur mbi shpinë…

Brigjeve të syve të nxjerr nga vetja,
por të sjell dhe nga larg…
Mjafton të shoh një yll që i ngjan syrit tënd
dhe ai në çast nga qiejt të zbret.
Një trëndafil t’më kujtojë bukurinë,
e malli petaleve të tij të krijon.
Kur të shoh në dallgë sysh flakëron zjarr…
Vështrimi hirin e dhimbjes
përtej pamjes tëndë e hedh
larg… në horizont…

Zemra të mban në vena,
në shtrat pulsi të jesh ngrohtë.
Kur vjen koha të shtegtosh,
përmes prushit të shpirtit,
vesës së syve të përcjell përsëri…
e ti ikën nëpër ag dhimbjeje,
në mes psherëtimave ,
qiejve,
pas diellit të perënduar…
Ku përzhiten të gjitha dashuritë e humbura…

_________________
Galaktika Poetike "ATUNIS"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://agron-shele.webs.com
 
Poezi nga Xhemal Gora
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Galaktika Poetike ATUNIS  :: Kumte dhe Ese :: Botimet e reja-
Kërce tek: